Ezért tilos zuhanyozni villámláskor! Egyszerű fizikai magyarázat van rá

És mosogatni sem szabad viharban.

Zuhanyzás viharban
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Villámláskor ne állj a fa alá! Ezt a hasznos intelmet bizonyára mindenki hallotta már gyerekkorában. Ilyenkor tanácsos fedett helyre menni, ám hogy a házban is érheti az embert villámcsapás, már valószínűleg kevesebben tudják.

Persze nem akárhogy, bizonyos speciális feltételeknek teljesülniük kell hozzá. A zuhanyzás vagy a mosogatás például olyasmi, amivel előidézhető a baj.

Így alakulnak ki a villámok

A villám a felhőn belül, a felhők között vagy a talaj és a felhő között kialakuló elektromos gázkisülés. Áramerőssége jellemzően 20-30 amper közötti, de alkalmanként lehet akár a 300 amper is. A felhők víz- és jégkristályok millióit tartalmazzák - ezek alacsony súlyuk miatt lebegnek a felhőben. A föld felől érkező meleg levegő a vízcseppek felszállását eredményezi, melyek a felhőn belül összeütköznek a jégkristályokkal, súrlódásuk eredményeképpen elektromos töltésszétválás következik be. A felhők alsó felén negatív, a felső felén pozitív töltések halmozódnak fel. A felhő alsó és felső része, illetve a felhő és a földfelszín között kialakult töltéskülönbség okozza az elektromos kisülést, a villámlást. A villámlás eredményeképpen a töltések végül kiegyenlítődnek.

A mennydörgés pedig azért alakul ki, mert a villám által felhevített levegő hirtelen kitágul, és összeütközik az őt körülvevő légtömegekkel, ami hangrobbanással jár. Hogy a villámlást előbb látjuk, mint ahogyan a mennydörgést halljuk, annak oka, hogy a fény ugyanazt a távolságot gyorsabban teszi meg, mint a hang.

Ezért tilos zuhanyozni villámláskor

Óránként több százezer villámcsapás éri a Földet. Magyarországon évente 20-40 embert ér villámcsapás - ezek nagy része a szabadban következik be. Ahogy a zivatarfelhők a Föld felett mozognak, ellentétes töltést generálnak a talajban, és ez vonzza a villámlást a talaj felé. A zivatar arra törekszik, hogy egyensúlyba hozza a töltéseit: ezt a pozitív és negatív régiók közötti kisüléssel teszi. Ennek a kisülésnek az útját pedig általában a legkisebb ellenállású, olyan vezetőképes dolgok képezik, mint például fémek.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Ha a házba villám csap, az elektromosság a legkisebb ellenállású úton halad majd a talaj felé. A fémhuzalok, illetve a csövekben folyó víz vezetőként működnek. A zuhanyzás vagy a mosogatás egyszerre mindként feltételt (fém és víz) biztosítja, így ideális út az elektromos áram számára. Ezért tilos mind a mosogatás, mind a zuhanyozás villámlás, mennydörgés idején. A villámcsapás járhat azonnali szívleállással, okozhat bénulást, görcsöket, szívkárosodást. De még akkor is 24 órás kórházi megfigyelés szükséges, ha az érintettnek látszólag nincs komoly baja. Ha tehát zuhanyozni szeretnél, mindenképpen várj egy fél órát az utolsó villámlás után.

Olvass tovább: mit csinálj, ha viharban kint vagy?

Ha nincs lehetőséged fedett helyre menni villámlás idején, a következő szabályok betartásával elkerülheted a bajt. 

Mit csinálj, ha vihar jön, és a szabadban vagy? 15 életmentő szabály, amit megéri betartani

A nyári időszakban kiszámíthatatlan kóbor viharok törhetnek ki, amik alatt jó tudni, milyen szabályokat érdemes betartani a szabadban.

Elolvasom

Forrás: https://theconversation.com, www.katasztrofavedelem.hu

Ezt is szeretjük