Valószínűleg mindenki látott már olyan filmet, amelyben a szereplők zombitámadás elől menekültek, és sokan el is játszhattak a gondolattal, milyen lenne, ha valóban léteznének élő halottak.
Az igazság az, hogy ezek a szórakoztató célú mozis- és televíziós szerzemények nem is állnak annyira messze a valóságtól. Az állatvilágban ugyanis vannak élőhalott lények, melyeket a szervezetükbe telepedő paraziták változtatnak át - úgymond - zombivá. Ezek az élősködők ugyanis úgy maradnak fenn, hogy valamilyen gazdatestbe költöznek, majd egyszerűen megváltoztatják, a maguk számára hasznos irányba változtatják meg az állat viselkedését.
8 parazita, ami zombit csinál az állatokból
Van olyan parazita, ami a gazdaállat szájába költözik, és van olyan is, amelyik a halálba viszi a gazdaszervezetet, hogy fenntartsa saját faját. A következőkben nyolc különböző élősködőről, és az élő halottakként vezérelt gazdáikról mutatunk néhány felvételt.

Spinochordodes tellinii - a féreg egyes tücsökfajok parazitája. Miután a gazdaállat mit sem sejtve elfogyasztotta, olyan fehérjéket bocsát ki, ami átprogramozza az agyát és az öngyilkosságba vezérli: beleugratja egy tóba, ahol a féreg kimászik, párosodik, és minden kezdődhet elölről.
Fotó: wikipedia.org/Necrophorus

Cymothoa exigua - a bal fotón alaposabban megnézve látható a hal szájában a parazita, mely egyfajta zombi halnyelvként működik: miután az állatba jutott, kiszívja a vért a nyelvéből, és elfoglalja az elhaló szerv helyét, és továbbra is fogyaszt a hal véréből, illetve húsából.

Apocephalus borealis - ez a parazita egyfajta légy, amely bepetézik a méhbe, és olyan vegyületet is hagy benne, aminek hatására elhagyja kolóniáját, nem dolgozik tovább. Molylepkéhez hasonlóan kezd viselkedni, a fény felé repül, és leesik. Mikor a lárvák a fején keresztül kimásznak, az állatnak vége.
Fotó: wikipedia.org/Core A, Runckel C, Ivers J, Quock C, Siapno T, et al.

Leucochloridium paradoxum - a parazitaféreg petéje bejut egy madárürüléket fogyasztó csiga emésztőrendszerébe, lárvává fejlődik, majd felkúszik a csápba és átveszi az irányítást. Az amúgy sötétségpárti gazdaállatot napsütötte helyre vezényli, ahol egy madár prédájává válik, és a kör újraindul.
Fotó: wikipedia.org/Thomas Hahmann, Auguste Adolphe Baudon

Schistocephalus solidus - a galandféreg életében három gazdatestet használ. A peték madárürülékben jutnak a vízbe, ahol egy apró rákfajta eszi meg őket, azokat pedig egyfajta hal, melyben a féreg kifejlődik, és átvéve felette az irányítást melegebb vizekre vezeti. A hal végül egy madár táplálékává válik, és minden újraindul.
Fotó: Twitter/<a href="https://twitter.com/eizaguirrelab/status/1007648185651691521" target="_blank" id="hyperlink_6a88517e9f9fb2ff0527b7084f160ffa">Eizaguirre Lab</a>

Ophiocordyceps unilateralis - ez a gomba hangyákat fertőz meg. A gazdaállat elhagyja a bolyt és a párás erdőtalajra költözik. Pár nap után a hangya fejéből egy botszerű nyúlvány nő ki, melyen gombaspórák teremnek. Végül a hangya elpusztul, a spórák megfertőznek egy másikat, és a kör újraindul.
Fotó: wikipedia.org/David P. Hughes, Maj-Britt Pontoppidan

Ophiocordyceps sinensis - a kínai hernyógomba úgy tud szaporodni, ha a talajba jut, ehhez azonban szüksége van valakire, aki lejuttatja őt. Beköltözik egy hernyóba, mely leássa magát a föld alá, fejjel felfelé. Az élősködő lassan elemészti a gazdatestet, majd tavasszal egyszerűen kinő a hernyó fejéből, akár egy növény.
Fotó: wikipedia.org/Nicmerky

Glyptapanteles - ez az élősködő egyfajta darázs, mely belepetézik a hernyókba, és olyan vegyületeket is belejuttat, melyek kiütik az állat immunrendszerét, így a szervezete nem küzd a hívatlan lakók ellen. A hernyóból táplálkoznak, majd kibújnak belőle, és a még mindig élő hernyó gubót képez köréjük, mely megvédi azokat. A gazdaállat ezután elpusztul.
Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre
Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. június 5. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció