Vizitdíj? Ne fizess feleslegesen!

Azt szinte mindenki tudja, hogy ha ma orvoshoz megy, akkor 300 forintot köteles fizetni. Azt azonban kevesen, hogy nem is mindenkinek kötelező!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Senki sem szeret beteg lenni. Egyéb kellemetlenségeken kívül az orvoshoz járás roppant időigényes, ráadásul az emberek ingerültek, köztük is leginkább a nővérkék - tisztelet a kivételnek. Hogy miért?

Az általános ellentétek oka természetesen az idő, a hely és az eszközök együttes hiánya, na meg a vizitdíj.

Fizettünk eddig is

Az egészségügy eddig sem volt ingyenes. Fizettünk az időpontért, a gyógyszerekért, az ellátásért: olykor csoki, kávé a nővérkének, hálapénz az orvosnak. Ez persze nem kötelező, ám lassan illemkérdéssé vált. Aki tehette, fizetett eddig is, így a vizitdíj intézménye úgy tűnik, valóban a kispénzűeken csattan, azokon, akik eddig is nehezen jutottak el az orvoshoz. Az pedig, hogy a "hipochondereket és az unatkozó nyugdíjasokat" elrettentendő kell minden orvoslátogatást díjazni, kicsit abszurd magyarázatnak tűnik...
Ám mivel fizetni kötelező, nem érdemes a miérten rágódni, azt azonban jó tudni, hogy mikor kaphatsz felmentést a 300 forint alól.

A krónikus betegek kivételek

Jó, ha tudod, hogy a vizitdíj elsősorban nem a krónikus betegségben szenvedőket érinti. Ilyen, a vizitdíj mentességét "élvező" betegség például a rendszeres dialízist igénylő, rosszindulatú daganatos vagy pszichotikus panasz.
Szintén nem kell vizitdíjat fizetniük ezen kívül a HIV-fertőzötteknek, a szerv-, illetve szövetátültetésre váróknak, a vérzékenyeknek, valamint a cukorbetegségben szenvedőknek. Nem fizetnek azok sem, akik a kezelés során nem találkoznak orvossal, vagyis akik csak kötözésre, injekciókúrára, gyógytornára vagy fiziológiás terápiára járnak.
Sőt, a 18 év alattiaknak sem kötelező a vizitdíj, de kivételt képeznek a hajléktalanok, a terhes kismamák, illetve a kötelező népegészségügyi vizsgálatokon és meghatározott szűréseken átesők is. A díj fizetésétől mentes ezen kívül minden véradással kapcsolatos ellátás is.

Kötelező, de nem mindig

Aki a felsorolt csoportok egyikébe sem tartozik, annak a kezelésért, pontosabban az orvossal való ambuláns körülmények között történő találkozásért alkalmanként 300 forintot kell fizetnie, és ugyanennyibe kerül a kórházi napidíj is.
A szabályzat szerint dupla díjat fizet azonban az, aki saját kezdeményezésére az ellátást a rendelőn kívül veszi igénybe, vagy ha nem a saját orvosát választja, tehát nem azt, akihez a lakóhelye szerint beosztották, illetve akinek a nyilvántartásában szerepel. Hatszáz forintba kerül az is, ha szakorvosi rendelőt beutaló nélkül látogatsz meg, vagy ha nem oda mész, amit a beutaló orvosod javasolt. Ha pedig a készültségi ügyelet igénybevételét nem indokolja sürgős szükség, azaz nincs veszélyben az életed, vagy nem áll fenn azonnali kezelés hiányában a maradandó károsodás veszélye, 1000 forintot kell fizetned a kezelésért.

Van határ

A helyzetet könnyítendő, a szabályzat meghatározza a fizetés felső korlátait is, így ha egy évben húsz napnál többet töltesz kórházban, akkor csak az első húsz napot vagy köteles kifizetni. Azonos egészségügyi szolgáltatónál végzett vizsgálatokért egy napon csak egyszer kell fizetni vizitdíjat, és ha ugyanabban az évben húsznál több alkalommal látogattad meg a körzeti orvosodat vagy szakorvosodat - vizitdíjat fizetni ugyan mindig kell -, a húsz vizsgálat díja felett fizetett összeget visszaigényelheted, ezért érdemes mindig megőrizni a nyugtát.

Tudtad?
A vizitdíjnak, ha nem is sok, de van jó oldala is. A bevezetése óta ugyanis az orvos egy alkalommal három hónapra elegendő gyógyszeradagot is felírhat az eredeti egy hónap helyett, amivel rengeteg időt és pénzt spórolhatsz, ha rendszeresen szedsz gyógyszert.

A pénz befizetésére több lehetőség is adott. Fizethetsz készpénzzel, bankkártyával, egészségpénztári kártyával, vizitdíj-bérlettel és a kifejezetten erre a célra üzemelő automatáknál is. A készpénzes fizetés minden szolgáltatónál lehetséges, a fizetés további formái azonban a szolgáltató döntése alapján nem mindenhol vannak jelen.
A vizitdíj-beszedőknek minden címletet kötelező elfogadniuk, célszerű azonban magadnál tartani apróbb pénzt is idő- és energiaspórolás végett.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

A fizetést követően nyugtát kapsz, melyen a neved és a TAJ-számod is szerepel. E nélkül ne menj el a pénztártól, hiszen a fizetést csak így tudod igazolni, illetve az összeg visszaigénylésére is csak így van lehetőség!

Ezt is szeretjük