Sokan elfeledkeznek róla, ha tóban vagy folyóban fürdenek: ezt muszáj tudnod, ha vízközelben jársz

A vízbe fulladásos esetek száma csökkenthető lenne néhány szabály betartásával.

A vízbe fulladás megelőzése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A vízbe fulladás megelőzésének napján a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata egy fontos szempontra hívta fel a figyelmet: a tó nagyon más, mint a medence!

Rendkívül gyakori oka Magyarországon a vízi baleseteknek az, hogy az emberek nem mérik fel, máshogyan kell vízbe menni, máshogyan kell viselkedni a nyílt vizekben, mint egy uszodában. Az a vízbiztonság, amit az uszodákban vagy víziparkokban megszerzünk, hamis biztonságérzetet adhat a nyílt vizekben.

A vízbe fulladás megelőzése

Egy hazai tó vize nem átlátszó, nem egyenletes az alja (egész nagy gödrök is keletkezhetnek), nincs, amiben megkapaszkodjon valaki, ha elfárad, vagy megijed valamitől.

Sokan gondolják, hogy jól tudnak úszni, mert járnak uszodába. Nyílt vízben csak az tud jól úszni, aki nyílt vízben gyakorol rendszeresen. A hullámzás, a napsütés, a szél mind-mind rontja egy átlagos úszó teljesítményét, sokszor jelentősen.

Ezért soha ne a mély víz felé ússz, hanem a parttal párhuzamosan, ahol még biztonsággal leér a lábad! Bőven elég a mellkas alsó részéig érő vízbe bemenni ahhoz, hogy úszni tudj, vagy lehűtsd magad. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Játssz a Gösserrel!

Vásárolj 2 db Gösser terméket, töltsd fel a kódot a Screvo App-ba és nyerj!

Advertisement

Promóció

Igaz ez arra a helyzetre is, ha segíteni szeretnél valakinek. Sokszor fullad tragédiába az, ha a parttól távolabbról kér valaki segítséget, például azért, mert elsodródott a matraccal, és egy jó szándékú segítő, nyílt vízi úszástudás nélkül elkezd úszni felé. Végül a segítő fullad meg, vagy mind a ketten. A fuldoklás jeleiről egy korábbi cikkünkben írtunk bővebben.

Minden évben történik ilyen haláleset Magyarországon. Ilyen esetben ne úszva indulj segíteni, akkor sem, ha közel van a parthoz, a bójához a bajbajutott. Ha pedig van vízimentő a közelben, mindenképp az ő segítségét kérd! És ne feledd, folyóvizekben még elővigyázatosabbnak kell lenni!

Az ENSZ Közgyűlése három évvel ezelőtt döntött úgy, hogy július 25-ét a vízbe fulladás megelőzésének napjává nyilvánítja, hiszen ez az egyik vezető halálok az 1-24 éves korosztályban globálisan.

8 kristálytiszta vizű strand Budapest környékén: festői partszakaszokon csobbanhatsz

Budapesttől egy karnyújtásnyira vannak ezek a természetes, tiszta vizű strandok.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük