Ötféle viselkedés létezik a munkahelyen: te melyik csoportba tartozol?
Kollégáidra is ráismerhetsz az öt típus valamelyikében.
Mint minden közösségben, a munkahelyen is kialakulhatnak konfliktusok, melyek általában abból fakadnak, hogy a két fél nem érti egymást, különbözik a személyiségük, ezáltal a viselkedésük és a hozzáállásuk egy-egy probléma irányában.
Pedig, ha tisztában vagy azzal, milyen típusokkal találkozhatsz, sokkal könnyebben elkerülhetőek a felesleges összecsapások. Szakértők szerint öt fő magatartásformát lehet megkülönböztetni a kollégák között. Jó, ha tudod, munkatársaid melyikbe tartoznak, de fontos, hogy saját magadat is ismerd.
A manipulatív
Egy manipulatív ember valahogy mindig át akarja irányítani a figyelmedet saját magára és az ő dolgaira, problémáira, bűntudatot akar benned kelteni, hogy nem vagy elég hálás. Óriási beleéléssel panaszkodik, és meggyőz, hogy jó oka van rá, mire lehet, hogy sajnálni kezdik, és ezért akár engedményeket is kaphat a feladatai terén. Érzelmileg zsarolja a körülötte lévőket, és nem, vagy nagyon nehezen ismeri be, hogy nem neki van igaza, a végsőkig tagadja, hogy ő hibázott volna.
Ha észreveszed, hogy egy munkatársad így próbál befolyásolni, a legrosszabb, amit tehetsz, ha számonkérő stílusban rátámadsz. Egy jól irányzott megjegyzéssel azonban könnyedén visszatérítheted a valóságba, például, ha megjegyzed, hogy veled is gyakran történik hasonló dolog, de te nem veszed annyira a szívedre, és neki sem kellene, vagy, ha arról panaszkodik, hogy sosem jut előre a ranglétrán, biztasd, hogy legyen kitartó, és észre fogják venni. A lényeg, hogy a lehető legpozitívabban állj hozzá, ne támadóan, de ne is sajnálkozóan.
A passzív-agresszív
Ebben a személyben forrongnak az indulatok: ezt azonban, ahol és ahogy tudja, tagadja. A nekem mindegy, vagy a nem haragszom, tényleg, nem vagyok mérges kezdetű megjegyzések hátterében az illető valójában fel tudna robbanni, hogy a dolgok nem úgy történnek, ahogy ő eltervezte, és duzzogni kezd. A halogatás nagymesterei sokszor szarkasztikus humorral próbálják elütni mondandójuk élét, és lehetőség szerint igyekeznek elzárkózni a vitahelyzetektől.
Ha kollégád egyik nap lelkesen és feldobottan érkezik meg a munkahelyre, másnap viszont úgy megy be, mint akinek a fogát húzzák, valószínű, hogy ebbe a típusba tartozik. A nehezen kezelhető jellem mégis megszelídíthető: ajánld fel segítségedet, és vedd le a terhet a válláról, ha úgy sejted, ez most valójában megerőltetőbb lenne számára, csak nekem mindegy alapon elvállalta.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az agresszív
Nem a fizikai agresszió megnyilvánulása a jellemző a legtöbb munkahelyen, azonban a személyiségbeli erőszakosság sokszor egy ütésnél is fájóbb és maradandóbb sérüléseket okoz. Egy ilyen személy fennhangon büszkélkedik erényeivel, a többieket degradáló módon veszi számításba, ha egyáltalán megemlít bárkit is magán kívül. A véleményét mindenkire rá akarja erőltetni, de ez ne ijesszen meg: gondolj arra, hogy ez a jellemének egy jegye, nem személyesen szól bárkinek is az erőszakos megnyilvánulás. Maradj higgadt, és próbáld meg megőrizni az önbizalmadat vele szemben, akkor is, ha minden határozottságát bevetve próbál meggyőzni az igazáról.
Egy idő után észre fogja venni, hogy feletted nem uralkodhat, és a hatalmának fitogtatása nem mindenkinél válik be. Sajnos sok főnök is ebbe a típusba tartozik, akikkel szemben nyilvánvalóan nehezebb kiállni a saját igazadért: de próbáld meg nem harcias, offenzív módon, hanem logikus elvek mentén elmagyarázva a véleményedet.
A szubmisszív
A szubmisszív attitűd a behódoló, alárendelt személyiség jegye. Ez az egyén bármibe beleegyezik csak azért, hogy elkerülje a konfrontálódást, inkább nem erőlteti az ötleteit, ha másnak is vannak, és általánosságban mindig igazat ad a többi hozzászólónak. Ez a típus lehet, hogy békésebb az előbbieknél, azonban jóval gyengébb is: ezt pedig a munkáltatók nem feltétlenül díjazzák. Kevés olyan munka van, ahol ne lenne szükség problémamegoldó képességre vagy kreativitásra, a szubmisszív emberek viszont ezek kifejezésének hiányában szenvednek.
Az asszertív
Kerülik a döntéshozatalt, és állandó bizonytalanságban vannak azzal kapcsolatosan, hogy pozíciójukban hogyan teljesítenek. Egy ilyen kolléga megkeserítheti a csoportos munkát, de a ráerőszakolt döntésekkel csak jobban megrémítheted: először apró, hétköznapi dolgokban kérd ki a véleményét, majd dicsérd döntését: ezáltal önbizalomra kap, és talán idővel fel meri vállalni az álláspontját szélesebb körökben is.
Az asszertív típusok kellőképp eltökéltek, rendelkeznek az egészséges önbizalommal, azonban belátják, ha hibáztak, vagy, ha nem nekik van igazuk. Tulajdonképpen a legszerencsésebb kollégák, hiszen környezetükkel összhangban haladnak céljaik felé anélkül, hogy bárkin is átgázolnának. Hibájuk, hogy nehezen azonosulnak azzal, hogy nem mindenki olyan, mint ők, de őszinteségüknek köszönhetően bármit meg lehet beszélni velük.
Képek: Getty Images Hungary.
Modern rabszolgaság
Bármilyenek is a munkatársaid, adj hálát, hogy rendes munkahelyen dolgozhatsz: ez a fotós csupán pihenni indult, de felkavaró dologra bukkant: a modern rabszolgasággal találkozott.
Pihenni indult, de felkavaró dologra bukkant: a modern rabszolgasággal találkozott
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- hasznos tippek
- érdekességek a világból