Tagadhatatlan, hogy a természet kimeríthetetlen forrása a látványos, különleges helyeknek, érdekes tulajdonságokat felvonultató állatoknak és csodálatos jelenségeknek.
Az egyik leglátványosabb mind közül a biolumineszcencia, mely azt jelenti, hogy egy növény vagy állat valamilyen sajátos, fajonként változó kémiai folyamat révén képes fényt kibocsátani. Rovaroktól a tengeri állatokon át a gombákig számos élőlény képes erre, és még a legparányibbak közül is kikerülnek biolumineszcensek. Ilyen apróságok ragyogják be a Maldív-szigetek fényben úszó tengerpartját is, létrehozva ezzel a világ egyik leglátványosabb, legvarázslatosabb helyét. A vízpart időről időre kékesen csillogó fényárba borul, jellemzően akkor, amikor erősebb a víz hullámzása.
Képeken a biolumineszcencia jelensége
A következő képeken leleplezzük a csillagárban úszó part titkát, illetve bemutatunk néhány további különleges, világító fajt is az élővilágban.

A Maldív-szigeteki látvány az Avatar című film helyszínét idézi: igazán csodálatos a jelenség, de vajon mi okozza?
Fotó: PawelG Photo / Getty Images Hungary

A jelenséget az okozza, hogy az erősebben hullámzó víz parányi fitoplanktonokat sodor a part felé. Az erőhatás miatt a planktonok biolumineszcens anyagot választanak ki, így a víz fénybe borul.
Fotó: PawelG Photo / Getty Images Hungary

Az élővilágban nem egyedi jelenség a Maldív-szigeteki biolumineszcencia. A rendkívüli áttetszőségük miatt is különleges kristálymedúzák kétféle fehérjének köszönhetően képesek fény kibocsátására.
Fotó: GaryKavanagh / Getty Images Hungary

A világító gombáknak köszönhetően a mesebeli tündérerdők valóra válnak. Több biolumineszcens gombafaj is van. Ez itt a kis áldücskőgomba, melynek északkelet-amerikai példányai világítanak. A jelenség több kémiai anyag elegyéből adódik, de hogy pontosan melyek érik el, azt még fejtegetik a tudósok.

Ha tündérerdő, akkor a szentjánosbogarak sem maradhatnak el: a szentjánosbogár-félék a luciferin nevű anyag oxidációja révén képesek világítani.

Többféle korallnál is megfigyelhető a biolumineszcencia, így a képen látható sasszem korallnál is.

Ez a levegőt lélegző édesvízi tapadó csiga akkor bocsát ki biolumineszcens anyagot, amikor veszélyben érzi magát. A biológusok szerint ezzel azt éri el, hogy a támadó a világító anyagot vegye célba helyette.

Végül egy mélytengeri hal sem maradhat ki a sorból: a horgászhal fejéből horgászbotszerű nyúlvány áll ki, melynek a vége világít. Eszközével könnyebben csalja magához a zsákmányát.
Fotó: spyder24 / Getty Images Hungary