Sokan a magyar Stonehenge-ként emlegetik: a Velencei-hegység ingóköveinek legendái
Lehetetlen pozícióban helyezkednek el a kövek, innen kapták az ingókő nevet.
Ha nem tudná, hogy amit lát, az a valóság, az ember azt hinné, ezeket a köveket valamilyen számítógépes trükkel vagy gondosan elrejtett rögzítésekkel állították a helyükre. Pedig a Velencei-hegység ingókövei nagyon is valósak.
Misztikusságuk miatt sokan a magyar Stonehenge-ként emlegetik a Pákozd szomszédságában álló sziklákat, melyeket a helyiek el is neveztek: a Kis-cipó, az Oroszlán-szikla, a Kocka-kő, a Pandúr-kő és a Gomba-kő a Sár-hegy oldalában sorakoznak fel, és csábítják titokzatosságukkal a kirándulókat.
Hogyan keletkeztek az ingókövek?
A jókora, mintegy 350 millió éves gránitkövek a józan ésszel ellentétes pozíciókban egyensúlyoznak egymáson. Adódik a kérdés, hogyan kerülhettek egymásra.
Bár születtek már elég elrugaszkodott elképzelések az ingókövek keletkezéséről, létezik teljesen reális magyarázat is erre. A köveket a természet ereje vájta és formálta ilyenné.
Az erózió, azaz a szél, a szél hordta homok és a víz koptató ereje hathatott a sziklákra úgy, hogy elhordta a kövek közül a törmeléket, melyek így különváltak, és azt a hatást keltik, hogy csak egyensúlyoznak egymáson.
Az ingatagnak tűnő sziklák a mai napig is formálódnak. Bár úgy tűnhet, hogy egy szempillantás alatt le tudnának borulni, ennek a veszélye még pár ezer esztendeig nem áll fenn: a leboruláshoz szükséges mennyiséget ugyanis ennyi idő alatt tudná eltüntetni a további erózió.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Legendák az ingókövekről
Misztikusságuknál fogva az ingókövek körül több mendemonda is szövődött. Az egyik szerint a furcsán egyensúlyozó kövek - ahogy sokszor hasonlítják is - a magyar Stonehenge darabjai, és mint a valódi Stonehenge is, az ingókövek is vonzzák a földönkívülieket. Ezt összefüggésbe hozzák a föld alatt állítólag futó energiavonalakkal is, melyeknek, mint mondják, jó hatása van az emberi egészségre és kedélyállapotra. Az ezoterikusok közt is a legtöbbet Aradi Lajos foglalkozott ezzel az elmélettel, aki több hazai UFO-észlelést is magyar hegységekhez, részint a Velencei-hegységhez is kötött.
Egy másik elgondolás azt mondja, hogy a köveket egy ősi, ismeretlen, titokzatos civilizáció helyezhette el, hogy helyet adjon valamilyen vallási vonatkozású szertartások végzésének. Ennek a feltételezésnek művészettörténeti alapjai vannak, ugyanis tudjuk, hogy az ősi civilizációk - így bizonyosan a hazánk területén élt ősi emberközösségek is - a nagyobb sziklákban különleges erőt sejtettek, ezért is használták őket oltárkövekként, dolmenként, azaz ősi síremlékként vagy időmérési, csillagászati célra, mely utóbbi ugyancsak a természeti erők tiszteletével párosuló tevékenység volt akkoriban. Jó példa erre a Stonehenge, mellyel gyakorta hozzák párhuzamba a magyarországi ingóköveket. Noha az UFO-elméletek szórakoztatóak, a geológusok szerint az ingókövek furcsa pozíciójának oka az erózióban keresendő.
Máshol is találni ingókövet Magyarországon
Akik szívesen húznak túrabakancsot, azoknak érdemes ellátogatni a festői szépségű Velencei-hegységhez, és megnézni a pákozdi ingóköveket, illetve ellátogatni a Sukorónál található, magányosan álló ingókőhöz, a Likas-kőhöz is. Ingókő ugyanakkor nemcsak ezen a tájon, de a Balaton környékén is található, így Szentbékkállán is: a szentbékkállai kőtengert, melyről mi is írtunk korábbi cikkünkben, gyógyító helynek tartják.
Titokzatos sziklaházak Tihanyban
A csendes, zegzugos hely egykor remetelak volt: a sziklába vájt lakokat ma is érdeklődéssel látogatják a turisták.
- velencei hegység ingókövei
- ingókő
- velencei hegység
- érdekes geológiai képződmény
- magyarországi kirándulóhelyek
- hegység
- Terasz
OLVASD EL EZT IS!