Mi volt a kormány legrosszabb húzása?
Már most szavazhatsz!
Ezek voltak a legfontosabb és a legmegdöbbentőbb változások a politikában 2013-ban.
- A 46 éves Marion Cotillard szuper miniben is elképesztően elegáns: a színésznő tudja, hogy milyen a francia sikk »
- A nyár legnőiesebb darabja a fehér nadrág: végtelen variációban elsüthető, így mindig felfrissíti a megjelenést »
- Az 57 éves Caroline az egyik leghíresebb ősz hajú modell, de a lánya szépségén is csak ámulni lehet: Mimi le sem tagadhatná édesanyját »

- Mi Portugália fővárosa? 10 kvízkérdés Európa országairól, amit illik tudni
- Rúzsa Magdi először mindhárom babájával egy fotón: már 4 hónaposak az ikrek
- Megmenthető Csősz Boglárka házassága? Milliárdos férje ezt nyilatkozta
- Az erős szexuális vonzalom 7 legfőbb jele - Már az ismerkedés során észreveheted őket
- 121 kilóról indult, 45 kilót fogyott CICO-diétával az édesanya: így néz ki most a kétgyerekes Colleen
A parlamenti választásokat megelőző évben, 2013-ban különösen sok változás történt. Új arcok és pártok jelentek meg, de régi ismerősök is újra felbukkantak a színen.
Az első legfontosabb és legnagyobb változás, ami idén bekövetkezett, az az alaptörvény negyedik módosításának hatályba lépése volt április 1-jén. Az országgyűlés márciusban fogadta el a 22 cikkből álló változtatást. Az alaptörvény negyedik módosítását az államfő, Áder János írta alá. Korábban civil szervezetek és diákok is sorozatosan demonstrációkat szerveztek, hogy kifejezzék ellenérzésüket, hiszen az előbbiek szerint a változások sértik a jogállamiságot, az utóbbiak pedig a hallgatói szerződés ellen tiltakoztak.
Személyi változások a kormányban
A korábbi nemzetgazdasági miniszter, Matolcsy György március 4-én került a Magyar Nemzeti Bank élére, ezzel leváltva Simor András korábbi jegybankelnököt. A Nemzetgazdasági Minisztérium élére így Varga Mihály került.
2013 februárja óta Hoffmann Rózsa a köznevelésért felelős államtitkár, ezzel lefokozták korábbi pozíciójához képest, ugyanis Hoffmann volt 2010-től az Emberi Erőforrások Minisztériumának oktatásért felelős államtitkára. Hoffmann Rózsa után az ELTE korábbi rektorát, Klinghammer Istvánt nevezték ki felsőoktatási államtitkárnak.
A volt fideszes frakcióvezető, Lázár János nem elég, hogy 2012-től a Miniszterelnökséget vezető államtitkár, de 2013. szeptember 28-tól a Fidesz alelnökének is kinevezték.
Régi arcok új szerepben
Kora tavasszal párttá alakult a Bajnai Gordon exkormányfő fémjelezte Együtt 2014, amely azóta - a szocialista párttal aláírt megállapodás révén - az egyik legjelentősebb politikai erővé nőtte ki magát.
A formációt a Bajnai vezette Haza és Haladás Egyesület, a Magyar Szolidaritás Mozgalom és a Milla Egyesület, az Egymillióan a magyar sajtószabadságért csoportból kinőtt mozgalom alkotja.
Párbeszéd Magyarországért - PM - néven pártot alapítottak a Lehet Más a Politikából - LMP - kivált politikusok is, akik a Bajnai-féle alakulattal fogtak össze a kormányváltás reményében. A szétválás után egyébként az LMP-é lett az első női többségű parlamenti frakció Magyarországon. A sokat hangoztatott összefogás egyébként nem nagyon megy a baloldali ellenzéknek, eddig csak a már említett MSZP és az Együtt-PM tudott megállapodni, de ők is csak arról, hogy egymás ellen nem indítanak jelölteket az egyes választókörzetekben. Sem közös lista, sem közös kormányfőjelölt nincs, és kihagytak a megállapodásból számos kisebb pártot, amelyek összesített támogatottsága azért számíthatna 2014-ben.
2013-ban számtalan olyan döntés született, ami hagy némi kívánnivalót maga után. Ilyen volt például
- a Nemzeti Dohányboltokat létrehozó rendelet,
- a földtörvény megszavazása,
- közoktatásban bekövetkezett változások, gondolva itt a tankönyvek vagy a tanárok fizetésének ügyére.
- nem utolsósorban a taxirendelet szeptemberi bevezetésére.
Jelen állás szerint az Együtt-PM szavazótáborával összemérhető erejű, jelenleg is a parlamentben lévő, szintén baloldali Demokratikus Koalíció például ajánlkozása ellenére nincs benne az összefogásban. Igaz, ennek vezetője a bukott miniszterelnökként számon tartott Gyurcsány Ferenc, akinek megosztó személye lehet, hogy több szavazót visz, mint amennyit hoz.
De nem állapodtak meg az LMP-vel vagy az "ősliberális" Fodor Gábor minipártjával, a Magyar Liberális Párttal, illetve a lassan politikai celebnek számító Bokros Lajos formációjával, a Modern Magyarországgal sem.
Kép forrása: MTI, Koszticsák Szilárd
OLVASD EL EZT IS!

- országgyűlés
- belföld
A kormány végre felébredt!

- államháztartási hiány
- diákhitel
2014-ben 53 milliárdot költ majd a kormány a családokra

- kdnp
- kormány