Rengeteg balesetet okoz nyár végén: a rendőrség 6 legfontosabb tanácsa vadveszély idejére
Elkezdődött az őzek násza. A rendőrség a vadelütések veszélyeire hívja fel a figyelmet.


- Pár centivel magasabbnak és vékonyabbnak tűnhetsz, ha így viseled a tavaszi rétegeket: 12 alaknyújtó öltözködési tipp »
- Ezért a hatóanyagért rajong most a szépségipar: a borostyánkősav fiatalítja a bőrt, és csökkenti a pattanások számát »
- Az 52 éves Christy Turlington büszkén viseli ráncait: retusálás nélkül is gyönyörű nő az aktivista szupermodell »
- Kvíz: mennyire ismered Magyarországot? Teszteld magad!
- Az auschwitzi nőgyógyász, aki Mengelétől mentette meg a várandós rabokat: döntése az élete végéig üldözte Gisella Perlt
- Melania Trump élete nagyon megváltozott, mióta nem first lady: bennfentesek kotyogták ki
- Ő Gallusz Niki ritkán látott párja: Laurával 10 éve egy párt alkotnak
- 10 kérdés biológiából, amit a suliban még tudni kellett: melyik igaz az állítások közül?
Magyarország számos pontján július utolsó harmadára, augusztus első felére esik az őznász időszaka. Ilyenkor az őzek jóval aktívabbak, ugyanakkor figyelmetlenebbek és óvatlanabbak is, és ez fokozza a balesetveszélyt. Emiatt nem csak a táblákkal jelzett szakaszokon kell óvatosan közlekedni, hanem erdősávok, termőföldek mellett is, különösen szürkületkor és az esti, éjszakai órákban.
Ebben az időszakban a nap bármely szakában találkozhatnak a közlekedők az állatokkal az utakon, akár a lakott területek közvetlen közelében is. Jellemzően nagy sebességgel ugranak a jármű elé, így a szokásosnál is nehezebb elkerülni a nem kívánt találkozást. Sokszor hirtelen, féktávolságon belül lép a vad az autó elé, ám nem mindegy, hogy milyen sebességről kell vészfékeznie a sofőrnek, és mekkora lesz az ütközés ereje. A rendőrség az alábbi tanácsokat adta a vadbalesetek megelőzése érdekében.

A rendőrség javaslatai vadveszély idejére
- Lassíts! A megengedett legnagyobb sebesség nem azt jelenti, hogy annyival is kell haladnia az autósoknak. Szembejövő forgalomnál nehezebb észrevenni a közelben lévő vadon élő állatokat, a sebesség csökkentése segíthet.
- Kapcsold be a biztonsági övet, és ne telefonálj! Lehet, hogy egy vad áll az úton a következő kanyarban vagy a következő bukkanó mögött.
- Kapcsold fel a távolsági fényszórót! Így nagyobb területet láthatsz át. Szembejövő forgalom esetén természetesen kapcsold le a reflektort.
- Ám korlátozott látási viszonyok mellett, szürkületkor, illetve éjszaka a vadállat észlelése esetén a távolsági fényszóró alkalmazása nem jó döntés, hiszen ebben az esetben a vad a fény felé fordul, megdermed, és ezért nem tud időben kitérni az ütközés elől. Dudálj rá, ugyanis az állat az erős kürt hallatán megijed, és elmenekül.
- Tarts nagyobb követési távolságot, és folyamatosan figyeld az út mindkét oldalát!
- A vadbalesetek elkerülésének további hasznos eszköze lehet az ultrahangos síp, amelyet az autóra rögzítve a menetszél hoz működésbe.
Fotók: Getty Images
Mit kell tenni azonnal annak, aki állattal ütközik?
Ha már megtörtént a baj, tudni kell a teendőket, mivel a balesetet követően is sok múlik a sofőr lélekjelenlétén.
OLVASD EL EZT IS!

- rendőrség
- közlekedés
Hatalmas a balesetveszély, ha ezekre nem figyelsz: a rendőrség tanácsai nyárra

- rendőrség
- közlekedés