Óriási baj lehet egyetlen hívásból: a legpofátlanabb telefonos csalásra figyelmeztet a rendőrség
Kampány indult az unokázós csalások kivédésére Pest megyében.

- Izgalmas és nőies a tavaszi divat legsikkesebb párosa: így viseld csinosan a szaténszoknyát kötött pulóverrel »
- A szuper nőies francia konty a megoldás, ha nincs sok időd rendbe szedni a hajad: könnyen elkészül »
- 4 öltözködési hiba, ami slampossá teszi a megjelenést: ezek a fazonok nem passzolnak össze »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Szabó Zsófi überszexi bőrruhában: a Glamour-gála legdögösebb sztárja volt
- Gyerekként a Barátok közt Berényi Danija volt: ennyit változott 24 év alatt Váradi Zsolt
- Villámgyors KRESZ-teszt: megelőzhetsz egy balra kanyarodó gépkocsit, ha ezt a táblát látod?
- Nagy áremelést jelentett be a Vodafone: ezeket az ügyfeleket fogja érinteni
Bontsa a vonalat! címmel indított kampányt hétfőn a rendőrség Pest megye 13 rendőrkapitányságán az úgynevezett unokázós csalások kivédésére - közölte Latorovszky Gábor, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság megbízott bűnügyi rendőrfőkapitány-helyettese.
Latorovszky ismertette, hogy ennél a bűncselekménynél ismeretlenek hívnak fel időseket, és unokájukra vagy más szerettükre hivatkozva próbálnak pénzt kicsalni tőlük. A most induló program célja, hogy az információk átadásával, figyelemfelhívással megakadályozzák az áldozattá válást. Az országban akár több száz ilyen telefonhívás is indulhat naponta.
Az elkövetők módszere
Szoboszlainé Schiller Zsuzsanna, a megyei rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályának vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy az elkövetők általában este, az unokára hivatkozva hívják fel az időseket, és már-már síró hangon kérik a nagyszülő segítségét. - Az elkövetők felkészültek, határozottak és minden hájjal megkentek - mondta. Kiemelte, hatékonyabban tud dolgozni a rendőrség, ha együttműködő partnereket talál.

Sok embert tudtak már megszólítani. Az érintett idősebbeket hírlevéllel, plakátokkal, interaktív vetélkedőkkel, kortársképzéssel készítik fel, a résztvevők pedig az ismeretek átadásával, továbbításával segítik a megelőzést. A fiatalabb korosztályokhoz, hozzátartozókhoz is eljutnak - folytatta -, például a Csalóakadémia című rövidfilmmel vagy a közösségi oldalak segítségével.
Mi a teendő, ha unokázós csaló hív?
Az osztályvezető arra hívta fel a figyelmet, hogy ismeretlenek hívása esetén bontani kell a vonalat, és hívni a 112-es segélyhívó számot. Beszélt arról is, hogy nem a telefonkönyv a csalók egyetlen forrása, a közösségi oldalakról, beszélgetésekből is szereznek információkat.
A Bontsa a vonalat! speciális, intenzív bűnmegelőzési program során a rendőrség munkatársai személyesen is megkeresik az időseket tanácsokkal, tájékoztatással és szórólapokkal is, amelyek a telefon mellé állítva emlékeztetik őket a veszélyre. Latorovszky Gábor beszélt a körzeti megbízottak szerepéről is, akik helyismeretük révén segíthetik elérni az idősebbeket. Hozzátette: a civilek mellett az egyházakat is megkeresik, hogy minél több embert érjenek el.
Fotók: MTI/Mohai Balázs
Így tedd betörőbiztossá az otthonodat nyáron
Nyáron a szokásosnál is jobban előtérbe kerül az otthonok biztonságának kérdése, hisz ideig-óráig őrizetlenül maradhat a ház. A rendőrség mindenki figyelmét felhívja a nyaralás alatt bekövetkező gyakori bűncselekményre, a lakásbetörésre, illetve annak elkerülési lehetőségeire.
OLVASD EL EZT IS!

- rendőrség
- ellenőrzés
Új módszerrel ellenőrzi az autósokat a rendőrség: így senki sem számít rájuk

- tudomány
- globális felmelegedés