Miért van, hogy amit ma megtanultál, holnaptól folyton szembejön? A frekvenciaillúzióról
Sokan tapasztalják, hogy az újonnan tanult szó vagy információ újra és újra előjön.
Ismerős a helyzet? Tegnap életedben először hallottál egy idegen szót, amit addig nem ismertél, ezért megnézted a szótárban. Ma, noha eddig sosem jött szembe, már sokadszor is megüti a füled.
Furcsa ez. Olyan, mintha valamilyen különös bevonzás történne, ami miatt az embert lépten-nyomon megkörnyékezné az adott kifejezés. Turpisságot vagy misztikumot keresni azonban kár lenne: van reális magyarázat.
A frekvenciaillúzió
Még mielőtt úgy hinné az ember, hogy az univerzum akar üzenni valamit, érdemes egy percre lassítani. Merthogy szó sincs kiválasztottságról vagy természetfeletti üzenetről. Sőt, a jelenség olyannyira gyakori, hogy még neve is van: ez a frekvenciaillúzió. Elnevezője Arnold Zwicky nyelvész, akitől egy másik fogalom is származik ugyanerre a jelenségre: a Baader-Meinhof-jelenség fogalma.
Miért halljuk újra és újra, amit tanultunk?
2006-ban úgy magyarázta a nyelvész, hogy két ok miatt halljuk újra és újra a frissen tanult szót. Az egyik az agy szelektív figyelme, vagyis az, hogy mivel az új szót megismerte, már arra is "felfigyel" az agy a sok más hallott szó között. A másik ok, amit a nyelvész mondott, hogy az agy mindig mintákat keres. Ha egy szót már megismert, és újra hallja, felismeri azt, mert új információt akar hozzákötni.
Miért Baader-Meinhof?
Zwicky a frekvenciaillúziót személyes élménye miatt nevezte el Baader-Meinhof-jelenségnek. Baader és Meinhof a hatvanas évek végétől a kilencvenes évek végéig létező Vörös Hadsereg Frakció nevű szélsőjobboldali terrorszervezet két tagja volt. Ugyan nekik semmi közük a frekvenciaillúzióhoz, a névadó nyelvész, Zwicky róluk mesélt egy barátjának, aki másnap azzal hívta fel, hogy ismét találkozott a nevekkel, pedig azelőtt még soha nem hallott róluk. Zwicky ráismert a frekvenciaillúzióra, és a Baader-Meinhof-jelenség becenevet adta neki.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha tehát újra hallunk egy szót, amit azelőtt tanultunk, annyi történik mindössze, hogy az agyunk figyelme kiéleződött az adott fogalomra, felismeri, és tovább akarja építeni a vele kapcsolatos tudását. Különleges, igaz? Úgy tűnik, mégis van valami furcsán misztikus a dologban.
Sokat vitatott fotók és magyarázatuk
Néha az agyműködés, néha más, de mindig akad egy rejtély, amin elcsodálkozunk: ezek a fotók sokáig rejtélyt jelentettek, de már van rájuk magyarázat.
Egyszerű a magyarázata a világ egyik legtöbbet vitatott fotójának: ki van a kislány mögött?
Nézegess képeket!
Elolvasom- baader-meinhof jelenség
- új szó mindig szembejön
- furcsa
- agy
- frekvenciaillúzió
- agyműködés
- nyelv
- Terasz
OLVASD EL EZT IS!
- műanyag
- környezetszennyezés