Elképesztő kincsekre bukkantak egy római kori termálfürdő romjai alatt: átírhatja a történelmet

A körülbelül kétezer éves szobrokat kivételes minőségben őrizte meg a termálvíz - rendkívül értékes a nemrégiben talált leletegyüttes.

Toszkánai szoborlelet
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Olasz régészek egészen kivételes kincsekre bukkantak egy római kori termálfürdő romjai alatt. Több ezer pénzérme, két tucat rendkívül jó állapotban fennmaradt bronzszobor került elő az ásatások során.

A lelet fontosságát hangsúlyozva a szakértők kiemelték, hogy a felfedezés az eddigi történelmi ismereteinket is átformálhatja. Jelenleg is a világ számos pontjáról érkezett tudós foglalkozik az anyaggal.

Rendkívül értékes a toszkánai szoborlelet

A Toszkánában található, körülbelül 1600 lelket számláló, termálvizei miatt kedvelt San Casciano dei Bagniban 2019-ben kezdődtek meg az ókori romok feltárását célzó munkálatok. A régészek nemrégiben fontos leletegyüttesre bukkantak egy római kori termálfürdő maradványai alatt. Minden jel arra mutat, hogy egy virágzó kultúrájú, előkelő település lehetett itt a múltban, a szobrokat és pénzérméket szökőkutakkal, medencékkel és oltárokkal teli szentélyben találták, ami a szakemberek feltételezései szerint az i. e. 3. századtól egészen az 5. századig használatban lehetett. 

A régészek etruszk nyelvű feliratokra is bukkantak, amiből arra következtetnek, hogy az etruszk nyelv tovább maradt fent, mint azt korábban gondolták, illetve úgy tűnik, hogy a rómaiak is ismerték az etruszk orvoslást. A lelet jelentőségéről szólva a munkálatokat irányító Jacopo Tabolli professzor így nyilatkozott: „Egy felfedezés, ami újraírja a történelmet, és amelyen már több mint 60 szakértő dolgozik a világ minden tájáról.” 

A helyszínen 24 bronzszobrot találtak a régészek, többségük az időszámítás előtti 2. és az időszámítás szerinti 1. század között készülhetett.
Fotó: Profimédia
Értéküket növeli, hogy kiváló állapotban őrződtek meg, ez a termálvíz konzerváló hatásának köszönhető a szakemberek szerint.
Fotó: Profimédia
A bronzszobrok között uralkodókat, katonákat és isteneket ábrázoló példányok is vannak. Találtak például Apollót, valamint Hygeiát, az egészség istennőjét megörökítő alkotást is.
Fotó: Profimédia
A tudósok érdeklődésére tart számot, hogy a szobrok nem égetett agyagból, hanem bronzból készültek. Ez arra utalhat, hogy a település igen előkelő lehetett.
Fotó: Profimédia
A szobrok mellett több ezer bronz, arany és ezüst pénzérmét is találtak.
Fotó: Profimédia
A szobrok restaurálását, kutatását nemzetközi szakemberekből álló csapat végzi, később egy új múzeumban fogják kiállítani őket a településen.
Fotó: Profimédia

(Képek: Profimédia)

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük