Így rendezte meg Kleopátra a világ legdrágább lakomáját: bizarr koktélt fogyasztott rajta

Az igazgyöngyökért a történelem folyamán minden korban rajongtak az emberek.

Történelmi érdekességek az igazgyöngyökről
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az igazgyöngyök csodálata már hosszú évszázadok óta jelen van az emberiség történelmében. A gyönyörű és különleges képződményeknek gyógyhatásokat tulajdonítottak, és már az ókorban is összekapcsolták őket az előkelőséggel és a luxussal.

Bár a drágakövek, pontosabban a féldrágakövek csoportjához tartoznak, nem csak kinézetükben térnek el az összes többi kincstől: az igazgyöngy az egyetlen drágakő, amelyet élőlények állítanak elő. Napjainkban a belőle készülő ékszerek egyet jelentenek az időtlen eleganciával és a kifinomult szépséggel.

Történelmi érdekességek az igazgyöngyökről

Kleopátra lakomája

Az igazgyöngyhöz fűződő legismertebb legenda Egyiptom királynőjéhez, Kleopátrához kapcsolódik, akinek a személyét egyébként is a fényűzéssel szokták társítani. Az ókori római történetíró, Idősebb Plinius leghíresebb művében, a Naturalis Historiában jegyezte fel a lakoma történetét, amelyen a királynő, hogy lenyűgözze Marcus Antoniust, és elkápráztassa Egyiptom gazdagságának mértékével, a fülében viselt egyik gyöngy fülbevalóját ecettel teli serlegbe dobta.

Amint feloldódott a drágakő, Kleopátra megitta a drága koktélt. Idősebb Plinius azt is leírta, hogy a történelem két legnagyobb igazgyöngye a királynő tulajdonában volt. A legendának több változata is létezik, van, ami a két uralkodó közötti fogadásról szól, Kleopátra ugyanis azt állította, hogy meg tudja rendezni a világ legdrágább vacsoráját - furfangos ötletével megnyerte a fogadást. Helyenként fülbevaló helyett nyaklánc, ecet helyett pedig bor szerepel. Édesvízi igazgyöngy fülbevaló csepp alakú ezüstfoglalatban »

Julius Caesar ajándéka szeretőjének

A gyöngyök megítélését jól példázza az is, hogy Julius Caesar, akiről tudni vélik, hogy az említett féldrágakövek nagy szakértője volt, konzulsága idején életkor, családi állapot és vagyoni helyzet alapján szabályozta a gyöngyök birtoklását és vásárlását. Hajadon nők tulajdonában nem lehetett, és azokat pedig, akik nem voltak elég tehetősek hozzá, hogy egzisztenciájuk kockáztatása nélkül tegyenek rá szert, eltiltották a vásárlástól.

A konzul ugyanakkor szeretőjének, Serviliának egy nagy, fekete igazgyöngyöt ajándékozott. Az esetet Caius Suetonius Tranquillus jegyezte le, egyes források szerint ez az első ismert, egyedi gyöngy az emberiség történetében. Arra is felhívják a figyelmet, hogy a különleges ékszer minden idők legértékesebb drágaköve lehetett, nem valószínű, hogy újra felbukkanna hasonló. Klasszikus édesvízi igazgyöngy szett »

A világ legtökéletesebb gyöngye

A történelem leghíresebb drágaköve viszont a Zarándoknő, vagyis a La Peregrina nevet viselő igazgyöngy, amely 1579-es megtalálásakor a világ legnagyobbjának számított. II. Fülöp spanyol király vetett rá szemet, aki végrendeletében a spanyol koronaékszerek közé emelte a kincset, ezzel két évszázadon át biztosította a helyét az udvarban. A tökéletesen szimmetrikus, körte formájú La Peregrina a korszak spanyol királynőinek legkedveltebb kiegészítőjévé vált.

I. Napóleon spanyol királlyá koronázott bátyja, Joseph Bonaparte menekülése során elvitte magával az országból. A gyöngy Franciaországból Angliába vándorolt, Abercorn első hercege, James Hamilton vásárolta meg a felesége számára. A család 1969-ben vált meg tőle egy aukción. Richard Burton 37 ezer dollárért vette meg feleségének, az ékszerrajongó Elizabeth Taylornak, gáláns Valentin-napi ajándék gyanánt.

Kis híja volt, hogy a „világ legtökéletesebb gyöngye” - ezek a színésznő szavai - egy pincsi gyomrában végezte, ugyanis a házaspár kutyája megkaparintotta, de szerencsére Taylor még időben ki tudta halászni a szájából. A művésznő halála után a La Peregrina 11 millió dollárért került új, ismeretlen tulajdonosához. Barokk édesvízi igazgyöngy nyaklánc cirkóniadísszel »

A kozmetikában és az orvoslásban is használták

Az édesvízi gyöngyökből készülő por napjainkban is felbukkan a kozmetikumokban, de egyáltalán nem új keletű dolog, hogy bőrszépítésre használják. Alkalmazása Kínában legalább az időszámítás szerinti 4. század elejéig nyúlik vissza. Az áhított makulátlan, hófehér bőr elérése mellett különböző betegségek, például szemészeti problémák megoldására is hasznosították a hagyományos orvoslásban.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a nemi egyenlőtlenség és a toxikus maszkulinitás jelenségéről beszélgettünk. Mi a különbség a férfiség és a férfiasság között? Mi számít toxikus maszkulinitásnak, miért alakult ki, és vajon köze van-e a Metoo mozgalomhoz? Miért van annyira kevés női vezető, és miért csak férfias személyiségű nők kerülnek vezetői pozícióba? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a válaszokat Szél Dávid pszichológus, Leszkovszki Máté újságíró, és Pintér Ada.

Promóció

A Fülöp-szigeteken a gyarmatosítás előtti időkben a jobb házasság reményében kiválasztottak fiatal lányokat, akiket a nap elől elzárva tartottak, hogy a bőrük világos maradjon. A cél érdekében a testükre zúzott gyöngyport kentek, és őrölt gyöngyporral etették őket. A lányok nem dolgozhattak, pubertáskorukig pedig csak a családtagok és a női szolgák láthatták őket. Krémfehér igazgyöngy nyaklánc ezüstkapoccsal »

A középkori Európában is hittek a gyöngypor gyógyhatásában, feljegyzések szerint például VI. Károly mentális problémáinak kezelésére alkalmazták. Francis Bacon az élet meghosszabbítására ajánlotta a csodaszert.

Ha téged is csodálattal töltenek el az igazgyöngyök, a FeminaShop kínálatában mesés ékszerekre bukkanhatsz.

Képeken a világ legrégebbi ékszerei

A több ezer éves ékszerek rendszerint csontból, fából, kőből, állati eredetű alapanyagokból készültek. Nyolc olyan darabot mutatunk be, melyeket a világ legöregebb ismert ékszerei között tartanak számon.

Képeken a világ legrégibb ékszerei: 110 ezer éves a nyaklánc, amit mi is szívesen viselnénk

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük