18

Csak felnőtteknek!

Az általad letölteni kívánt tartalom a hatályos jogszabályok szerint a kiskorúakra káros hatással lehet. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz ne férjen hozzá kiskorú, használj szűrőprogramot!

Saját vizeletükkel fehérítették fogukat az ókori rómaiak - A történelem 6 legbizarrabb szokása

A higiénia hiánya furcsa szokásokat generált a hétköznapi embereknél.

Történelem bizarr szokásai

Mindenki hallott már a történelmek nagy háborúiról, járványairól, forradalmairól. Kevesebbet tudni azonban a múltbéli ember hétköznapjairól.

A történelemkönyvek ritkán számolnak be a részletekről - talán nem véletlenül. A múltbéli korok ugyanis piszkosak és undorítóak voltak - enyhén szólva mellőzték a higiéniát. Lássuk, mi volt a régmúlt emberének a 6 legbizarrabb szokása.

A történelem 6 legfurcsább szokása

Saját vizeletükkel fehérítették fogukat az ókori rómaiak

Az ókori rómaiak arról voltak híresek, hogy korukhoz képest igen fejlettek voltak a higiénia terén, hamar rájöttek, hogy a vizeletben található ammónia remek tisztítószer lehet. Az ammóniát egyébként mai napig használják tisztításhoz, persze ma már nem a pisiből nyerik ki. A rómaiak ezt a hatóanyagot fogaik fehérítésére és a ruhák tisztán tartására használták. 

GettyImages-587494712
Fotó: Photo Josse/Leemage / Getty Images Hungary

A középkori ember heti egyszer fürdött

A középkor merőben megkérdőjelezhető időszak volt a személyes higiénia szempontjából. Ekkor ugyanis csupán hetente egyszer fürödtek. Figyelembe véve, hogy nem volt se légkondi, se dezodor, képzelheted, milyen szagok terjengtek! A középkor embere fürdőházakban mosta le magáról az út porát, zsiradékból és gyógynövényekből álló szappannal tusolt.

Ha négynél több ruhád volt, dúsgazdagnak számítottál

Gyakran érzed azt, hogy nincs semmi ruhád, amit felvennél? Ha te nem is, a múltbéli nők jogosan érezhették ezt. Ekkoriban ugyanis nekik átlagosan 2-4 váltás ruhájuk volt, a férfiaknak pedig ennél is kevesebb. A középkorban még ennél is kevesebb, átlagosan két ruhadarab volt jellemző. Gyakorlatilag az egyiket hordták, a másik pedig mosásban volt, és így cserélgették.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

1 család, 1 kád víz

Az amerikai telepesek kissé alulinformáltak voltak higiénia terén, ráadásul kevés vizük is volt. Hetente egyszer, a templom előtti este a család kiengedte a fürdővizet, majd mindenki egyenként megmártózott benne. A legtöbb családnál az apa kezdte, majd az anya, onnantól pedig a legidősebbtől a legfiatalabb gyerekekig sorba mindenki, de volt olyan is, hogy előbb a férfiak, majd a nők, a legidősebbtől a legkisebbekig. Nem csoda, hogy sok kisbaba elhunyt, mielőtt elérte volna a felnőttkort, hiszen mire ő következett, rengeteg baktériummal lett tele a kád.

„A nagy bűz”

A modern folyók szennyezettsége sokakat aggaszt. Ez azonban nem egy új keletű dolog. A Temze például 1859-ben élte meg mélypontját, amikor Londonban a különböző vízvezetékrendszerekből származó szemét egyenesen a folyóba folyt. Azok a házak pedig, amit nem rendelkeztek vízvezetékkel, általában szimplán a vízbe dobták az ürüléket. A Temze így hamar egy sűrű, barna, iszapos folyó lett, aminek bűzét mérföldekről lehetett érezni. Nem csoda, hogy hamar megkapta a „Great Stink”, azaz „A nagy bűz” becenevet.

GettyImages-1066565204
Fotó: Print Collector / Getty Images Hungary

Lótrágyás utak

Ma az emberek a kátyúk miatt panaszkodnak, régen azonban egy teljesen más problémával kellett szembenézniük. A lovasforgalom ugyanis egy nem kívánt problémát hozott magával - a jószágok ürülékét. London és egyéb nagyvárosok 1894-re válsághelyzetbe kerültek. Többé nem volt elég a gumicsizma, a probléma egyre súlyosbodott, és az autók még látóhatáron se voltak. A megoldás azonban sokáig csak váratott magára.

Patkányok és szivacs papír helyett

Bár az ókori rómaiak vízvezetékrendszere meghaladta a többi népét, azok sem voltak tökéletesek. Mivel az általuk használt csövek meglehetősen szélesek voltak, a patkányok könnyen be- és kijutottak, miközben az ember dolgát végezte. Nem volt ritka tehát, hogy a vécéző fenekét megharapta egy patkány. Ha ez nem lenne elég, törléshez az ókori rómaiak közös szivacsot használtak, amit vízzel öblítettek le, mielőtt továbbadták volna.

Mennyit tudsz az ókor világáról? - Teszteld magad!

Az ókorban elképesztő fejlődésen ment keresztül az emberiség. Ma is használatos találmányokat fedeztek fel, utakat és csatornarendszereket építettek.

Kvíz: melyik ország található most az ókori Hellász területén? 8 kérdés az antik korról

Kvíz!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük