Így nézhetett ki a korai univerzum: szemkápráztató csillagcsoportról készített képet a James Webb űrteleszkóp
Több mint tízmilliárd éves csillagcsoportról küldött képeket a James Webb-űrteleszkóp.
Több mint tízmilliárd éves csillagcsoportról küldött képeket a James Webb-űrteleszkóp.
Ezzel a tudósok minden eddiginél jobb betekintést kaphatnak az univerzum életének korai szakaszába - számolt be róla a The Guardian online kiadása.
Képek a tízmilliárd éves csillagcsoportról
A James Webb képein a Földtől több mint 200 ezer fényévnyire, a Kis Magellán-felhő nevű törpegalaxisban lévő, NGC 346 jelű csillagklaszter látható, amely azért különösen érdekes, mert a korai univerzumra hasonlít, arra a szakaszra, amikor a csillagok kialakulása a csúcsponton volt.
A tudósok azt remélik, a csillagrégió tanulmányozása újabb válaszokat adhat arra, hogyan alakultak ki az első csillagok a "kozmikus délben", csupán 2 vagy 3 milliárd évvel az ősrobbanás után.
What was star formation like in the early universe? One way to study conditions in the distant past is to find parallels close by. That's why Webb took a look at star-forming region NGC 346 within our neighboring dwarf galaxy: https://t.co/6HK4jbQiwR #AAS241 pic.twitter.com/XNH3HDCzjC
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) January 11, 2023
A képeket ismertető tanulmány vezető szerzője Olivia Jones, a brit csillagászati technológiai intézet Webb-ösztöndíjasa elmondta, ez az első alkalom, hogy egy másik galaxison belül a kis és nagy tömegű csillagok kialakulásának teljes folyamatát nyomon követhetik.
A vizsgált csillagcsoportban előcsillagok, vagyis protocsillagok vannak, melyek az űrben lévő gázból és porból álló felhők, a csillagok elődei.
Ahogy a gáz és por összegyűlik, az a környező molekulafelhőből származó szalagokra hasonlít. Az anyag koronggá alakul, ami a központi protocsillagot táplálja. Korábban már kimutatták a gázt a protocsillagok körül, a James Webb segítségével a port is detektálták.
A 2021 karácsonyán felbocsátott James Webb a legnagyobb teleszkóp az űrben, olyan objektumokat lehet vele vizsgálni, amelyek túl régiek, túl távoliak vagy túl halványak a Hubble űrteleszkópnak.
Stars across the spectrum! ⭐
— Hubble (@NASAHubble) January 11, 2023
These two views of NGC 346 show a dynamic, massive star-forming region in the Small Magellanic Cloud, which is a satellite galaxy to our own Milky Way.
What's going on in NGC 346? pic.twitter.com/UrItoCROR9
A James Webb 2022 júliusban több milliárd éves, távoli galaxisok nagy felbontású képeit készítette el, de felvételein megmutatta a Jupiter óriásbolygó időjárási viszonyait, holdjait, magassági szintjeit, felhőtakaróját és sarki fényeit is.
A kutatócsoport egyik tudósa, Guido de Marchi, az Európai Űrügynökség munkatársa elmondta: lehetséges, hogy nemcsak a csillagok, hanem a bolygók építőköveit is látják.
- Mivel a Kis Magellán-felhőben a csillagszületés csúcspontján a galaxisokhoz hasonlóak voltak a viszonyok, elképzelhető, hogy a Föld típusú, azaz kőzetbolygók korábban jöhettek létre az univerzumban, mint gondoltuk volna - magyarázta.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hihetetlen képeket osztott meg a NASA: így néz ki a Mars behavazva
Bár a Marsról a legtöbbeknek egy vörös színű, kietlen világ jut eszébe, a bolygó télen néha egészen más arcát mutatja.
Hihetetlen képeket osztott meg a NASA: így néz ki a Mars behavazva
Bár a Marsról a legtöbbeknek egy vörös színű, kietlen világ jut eszébe, a bolygó télen néha egészen más arcát mutatja.
ElolvasomBorítókép: Getty Images Hungary