Meglepő, amit a tudósok találtak a gízai nagy piramisban: több ezer évig rejtve maradt
A modern technika segítségével eddig még nem látott részét tárták fel a gízai nagy piramisnak.

- A sikkes letisztult szabású ruha sohasem kevés, ilyen nőies tud lenni: 3 inspiráló, gyönyörű fazon hírességektől »
- A szezon legnőiesebb cipői, amiket a francia nők irtó sikkesen viselnek: csinos kis fazonok árakkal »
- Ezzel egészítsd ki az edzést, ha keskenyebb karokat, tónusosabb vállakat szeretnél nyárra: 7 súlyzós gyakorlat otthonra »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Gyerekként a Barátok közt Berényi Danija volt: ennyit változott 24 év alatt Váradi Zsolt
- Orosz Barbara ilyen gyönyörű menyasszony volt: férjével először szerepelt címlapon
- Nagy áremelést jelentett be a Vodafone: ezeket az ügyfeleket fogja érinteni
- Villámgyors KRESZ-teszt: megelőzhetsz egy balra kanyarodó gépkocsit, ha ezt a táblát látod?
A gízai nagy piramis az ókori világ hét csodájának egyike, és a 4500 éves építmény még mindig lenyűgöző állapotban van. Úgy tűnik, ősöreg falai a mai napig tartogatnak újdonságokat.
A kutatók nemrég egy rejtett folyosót fedeztek fel a piramisban, és ezt az átjárót vélhetően már évezredek óta nem látta senki. A kőfolyosóról szóló hírt a Nature Communications lapon tették közzé 2023. március elején.
Titkos folyosó a gízai nagy piramisban
2016 és 2019 között nukleáris emulziós fóliákat helyeztek a piramis belsejében a falazatok több pontjára, amiket néhány havonta cseréltek is, hogy biztos képet adhassanak a piramis rejtett járatairól. Muográfia segítségével müonokat, szubatomi részecskéket tudtak elemezni a kőbe való áthatolásuk szerint. Ahol ezek a részecskék nem szívódtak fel teljesen, az azt jelentette, hogy üres tér található a kőfal mögött.
Ezt a nyomot a csapat radarral és ultrahanggal vizsgálta tovább, végül egy nagyjából fél centiméter átmérőjű endoszkópot vezettek be a kövek illesztésénél. A szerkezet kamerafelvételén pedig egy boltíves mennyezetű kőfolyosó tárult fel, amit már évezredek óta nem láthatott senki.
- Folytatjuk a szkennelést, hogy meglássuk, mit találhatunk meg esetleg alatta, vagy a folyosó végén - mondta Mostafa Waziri, az egyiptomi Régiségek Legfelsőbb Tanácsának vezetője. Ez a befejezetlen folyosó szerinte arra szolgálhatott, hogy a piramis súlyát az átjárók és a szabad terek között elosszák.
A gízai piramis egyébként a nagy hatalmú Hufu királyának és királynőjének, Henutszennek a nyughelye. Még mindig sok a felfedeznivaló ebben a hatalmas, közel 147 méter magas sírban. Zahi Hawass egyiptomi régész szerint valami fontos lapulhat a folyosó alatt, de erről csak a további vizsgálatok után lehet megbizonyosodni.
Olvass tovább: furcsa dolgot fedeztek fel ókori egyiptomi nők derekán
Egy nemrég publikált kutatásból kiderült, hogy az egyiptomi nők nagy jelentőséget tulajdonítottak a tetoválásaiknak, védelmező funkciót is betölthettek.
(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!

- történelem
- egyiptom