Különleges papírt helyeztek el a tengerben: mi a kutatók célja vele?
A szűrőpapírral azt tárják fel, milyen fajok élnek a tengervízben.

Ausztrál kutatók cellulóz szűrőpapírral mutatták ki, milyen fajok élnek a tengervíz egyes területein. Az ausztrál nemzeti tudományos intézet - CSIRO - portálján kedden közölt tanulmány megállapította, hogy a vízben lebegő szűrőpapíron kimutatható az ott élő növények és állatok DNS-e.
Cindy Bessey, a CSIRO környezeti jövőt kutató tudományos platformjának - Environomics Future Science Platform - tengerbiológusa közölte, hogy a speciális papír olcsó megoldás lehet a korallzátonyok környékén és a tengeri rezervátumokban élő fajok figyelemmel kísérésére, baj esetén a korai riasztásra.

A kutatócsoport Nyugat-Ausztrália partjának közelében két különböző tengeri területről gyűjtött mintákat. A DNS-minták gyűjtéséhez korábban specializált pumpákat használtak. A szűrőpapír emberségesebb megoldás a vonóhálónál, és biztonságosabb, mint ha búvároknak kellene értékelniük a biodiverzitást.
- Új módszerünk azt jelenti, hogy már nem szükséges a tengervizet szűrni a DNS-gyűjtéshez, idő takarítható meg vele, valamint lehetőséget teremt, hogy olyan helyeken is használjuk, ahol korlátozottan áll rendelkezésre áram és felszerelés - írta a sajtóközleményben.
Fotók: Getty Images

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre
Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. június 5. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Válságos állapotban vannak a tengerek
A helyzet még visszafordítható, ha megteremtjük a tengerek használatának fenntartható egyensúlyát - közölte a tengerek helyzetéről készített jelentésében az Európai Környezetvédelmi Ügynökség.
Válságos állapotban vannak a tengerek: hogyan kerülhető el a teljes összeomlás?
Bár a helyzet rossz, a folyamat még visszafordítható.
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!

- tudomány
- klímaváltozás