Frissen kikelt bébi teknősök pusztultak el: szomorú ok derült ki a laborban
Nem sokkal a kikelésük után elpusztult tengeri teknősök tetemét vizsgálták meg kutatók.
Veszélyes mennyiségű műanyagdarabot mutattak ki nem sokkal a kikelésük után elpusztult tengeri teknősök tetemében a Floridai Egyetem kutatói. A Whitney Tengeri Biotudományi Laboratóriumának szakemberei 42 nemrég kikelt álcserepesteknős tetemét vizsgálták meg.
Ezek a fiatal állatok sikeresen eljutottak a fészekből a nyílt vízig, és elkezdtek táplálkozni, ám az erős szelek vagy a gyenge egészségi állapotuk miatt kisodródtak a partra - írja a theconversation.com. Ez egy döntő életszakasz a fiatal teknősöknél: muszáj bőségesen enniük, hogy megerősödjenek a parttól több száz kilométerre lévő táplálékszerző helyekre való kimerítő úszás után. A megfelelő táplálkozás továbbá segít nekik, hogy elég nagyra nőjenek a ragadozók többségének elkerüléséhez.
Az aprócska tetemek vizsgálata
A Florida északkeleti partjain begyűjtött 42 teknősből 39-ben (93 százalék) mutattak ki műanyagot a kutatók, gyakran megdöbbentően nagy mennyiségben. Többségében kemény, leggyakrabban fehér színű műanyagdarabokat találtak.
Egy 48 grammos teknősből 287 műanyagdarabot szedtek ki, míg egy mindössze 27 grammos társában 119 különálló műanyagdarabot találtak.
Ebben a korai életszakaszban a teknősök az óceán felszínén élnek, ahol a lebegő hínárok biztosítanak menedéket számukra. A kisteknősök gerinctelenekkel, például állati planktonokkal táplálkoznak. A tanulmány szerint a teknősök tápláléknak nézik és megeszik a hínárrengetegben és annak közelében lebegő műanyagokat.
A kutatók egyelőre nem tudnak sokat arról, hogy a műanyagdarabok lenyelése mennyire széles körű probléma, és milyen egészségi következményekkel jár a sebezhető fiatal tengeri teknősök esetében.
Műanyagszennyezés hatása
Nagy mennyiségű műanyag lenyelése növeli az esélyét annak, hogy a lebomló műanyag nanorészecskék és a belőlük származó kemikáliák bekerülnek a teknősök véráramába, aminek nem tudni, milyen egészségi hatása van.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A lenyelt műanyag darabok eltömíthetik a teknősök gyomrát, beleit, elfoglalva a helyet a valódi táplálékok elől, amelyekre szüksége van az állatoknak a túléléshez és a növekedéshez.
Az óceánokban lévő műanyagszemét elsődleges forrása a szárazföld, például a szeméttelepek és a gyárak. Évente csaknem 11 millió tonna műanyag kerül az óceánokba, és az előrejelzések szerint 2040-re ez a mennyiség csaknem megháromszorozódik, elérve a 29 millió tonnát.
A műanyag évszázadokon át megmarad a természetben, még a sós tengervízben is. Az 1950-es évekből, a műanyagtermékek tömeggyártásának kezdetéről származó anyagok még ma is ott vannak az óceánokban.
Ne dobd ki a használt gumikesztyűt: 8 ötlet, ami bizonyítja, hogy nem minden szemét, ami annak látszik
Ha szeretnél jobban vigyázni a környezetre, és kedveled a kreatív megoldásokat, mutatunk néhány izgalmas ötletet: a használt gumikesztyű, az alufóliaguriga és a konzervdoboz is új szerephez juthat.
Ne dobd ki a használt gumikesztyűt: 8 ötlet, ami bizonyítja, hogy nem minden szemét, ami annak látszik
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)