Veszélyben az állásod?
Ne keseredj el, ha bizonytalannak érzed a jövőt, a legrosszabb esetben is van segítség.
A válság még nem ért véget - ezt mutatja a munkanélküliek hazánkban is egyre növekvő száma. A legtöbbször nem az alkalmazotton múlik az, hogy megmarad-e a munkaviszonya, vagy a gazdasági helyzet áldozatává válik, ezért még nehezebb elfogadni a munkanélkülivé válást - állást találni pedig most szinte lehetetlen.
Ha úgy érzed, a te állásod is kockán forog, esetleg már munka nélkül maradtál, ne keseredj el: amíg nem találsz új munkahelyet, vedd igénybe a következő, vissza nem térítendő támogatásokat, amelyek mindenkinek járnak.
Álláskeresési járadék - a fizetésed 60%-a
Ha elvesztetted az állásod, az első dolgod legyen regisztrálni magad a lakóhelyed szerinti illetékes munkaügyi központnál. Regisztrált munkanélküliként ugyanis olyan támogatásokat vehetsz igénybe, mint az álláskeresési járadék, amely sokat segíthet átvészelni azt az időszakot, amíg nincs rendszeres kereseted.
A támogatás két szakaszban vehető igénybe. Az első szakasz a folyósítási időszak fele, de legfeljebb 91 nap, a második szakasz időtartama pedig legfeljebb 179 nap. Az első időszakban az álláskeresési járadék maximális összege a korábbi fizetésed 60%-a - de legfeljebb 120 ezer forint -, alsó határa pedig a minimálbér 60%-a. A második időszakban a támogatás mértéke megegyezik a mindenkori minimálbér összegével.
Feltételek
Az álláskeresési járadékot abban az esetben veheted igénybe, ha az állásod megszűnése előtti négy évben legalább 365 napot munkaviszonyban töltöttél, nem vagy táppénzen, és más támogatásban sem részesülsz.
A cikkben szereplő támogatások igénybevételéhez a következő feltételeknek kell megfelelned.
- Alkalmas vagy munkaviszony létesítésére.
- Nem vagy nappali tagozatos tanuló.
- Nem részesülsz rehabilitációs járadékban.
- Nincs munkaviszonyod, és más kereső tevékenységet sem folytatsz.
- Regisztrált álláskereső vagy, és együttműködsz a munkaügyi központtal.
Álláskeresési segély - a minimálbér 40%-a
Bár az összeg némiképp kevesebb, mint az előző esetben, az álláskeresési segély szintén jól jöhet, ha elestél a rendszeres havi jövedelmedtől. A segély mértéke a minimálbér 40%-a, és legfeljebb 180 napon keresztül vehető igénybe.
Feltételei megegyeznek az álláskeresési járadék feltételeivel, ám csak akkor jár, ha a járadék folyósításának ideje lejárt.
Igazolnod kell továbbá, hogy az állásod megszűnése előtt legalább 200 napig munkaviszonyban voltál, valamint azt is, hogy nem veszed igénybe az álláskeresési járadékot.
Ha regisztrált álláskereső vagy, és tömegközlekedést kell igénybe venned ahhoz, hogy eljuss a lakóhelyedről az illetékes munkaügyi központba, utazási támogatást vehetsz igénybe. A részletekkel kapcsolatban érdeklődj az illetékes munkaügyi központban.
Vállalkozói járadék - az egyéni vállalkozók támogatása
Ne hidd, hogy csak annak jár támogatás, aki alkalmazotti munkaviszonyban állt az állása megszűnése előtt. Az állam az egyéni és társas vállalkozókat is igyekszik segíteni, mégpedig a vállalkozói járadékkal. Ez a támogatási forma akkor jár, ha igazolni tudod, hogy a munkád elvesztése előtti négy évben legalább 365 napon át egyéni vagy társas vállalkozóként dolgoztál. Fontos az is, hogy igazolni tudd: ez alatt az időszak alatt teljes mértékben eleget tettél a járulékfizetési kötelezettségednek, és megfelelsz minden olyan feltételnek, ami az álláskeresési járadékra is vonatkozik
Képzési támogatások
A munkaügyi központokban elérhető képzések célja, hogy növeljék az álláskeresők elhelyezkedési esélyeit, valamint a még munkaviszonnyal rendelkezők esélyeit állásuk megtartására. A támogatásokat akkor veheted igénybe, ha olyan ágazatban dolgozol, amelyik esetében fokozottan fennáll a leépítések kockázata, vagy regisztrált álláskereső vagy, esetleg pályakezdő, illetve abban az esetben, ha gyesen vagy gyeden vagy.
A képzési támogatások közül a kereseti kiegészítés akkor jár, ha dolgozol, de a képzéshez szükséges idő miatt a kereseted csökken - mértéke legfeljebb a kiesett jövedelemmel lehet egyenlő. A keresetpótló juttatást akkor veheted igénybe, ha álláskeresőként tanulsz, de a képzést az álláskeresési támogatás lejárta után fejezed be.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha a képzés költségtérítéses, erre is kérhetsz támogatást, továbbá utazási kedvezményt is igénybe vehetsz: ez a lakóhely és a képzés helye közötti utazást könnyíti, és 90% kedvezményt jelent a menetjegy árából.
OLVASD EL EZT IS!
- testbeszéd
- állásinterjú
Ezen a 7 másodpercen múlik a jövőd!
- kínos
- munkahely
A legvisszataszítóbb női tulajdonságok a férfiak szerint
- pénz
- jogok