Mi a teendő, ha madárfiókát találsz? Hiába a jó szándék, sokan rosszul tudják
Nem mindegy, hogyan jársz el egy talált madárfióka esetében.

A magányosnak tűnő madárfiókák többsége nem árva, nem szorul megmentésre, ezért nem szabad őket hazavinni - hívta fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, röviden MME.
Hamarosan kezdődik a madárfiókák tömeges fészekelhagyási szezonja. A magányosnak tűnő kismadarak többsége azonban nem árva, nem segítünk nekik azzal, ha hazavisszük őket - közölték.
Hasonló a helyzet a kirándulás során talált, mozdulatlanul fekvő, szüleikre váró őzgidákkal, nyúl-, nyest- és mókuskölykökkel, vadmalacokkal. Ezeket az állatokat jó szaglású szüleik miatt megfogni sem szabad - hívják fel a figyelmet a természetvédők.

A kis- és közepes testű madárfajokra általánosan jellemző, hogy fiókáik a teljes röpképesség elérése előtt elhagyják a fészket, és a környék sűrű aljnövényzetében bujkálva hívják magukhoz etető szüleiket. A látszat ellenére azonban ezek a fiatalok nem árvák, a táplálékot kereső szüleik valahol a közelben vannak, ezért szükségtelen hazavinni őket.
A legjobb megoldás, ha a nyílt helyen üldögélő fiókát óvatosan megfogva a legközelebbi sűrű aljnövényzetfoltba, bokor alá tesszük. A hazai madárfajok nem szagolnak, így az érintésünk nem okoz problémát. Leszakadt fiókás fészek, viharos időben kiesett fiókák esetében a legjobb mentési megoldás az, ha a veszélybe került madarakat vesszőkosárba tesszük, és az ágak közé helyezzük. A madármentésről további részletek ezen az oldalon olvashatóak.
Fotók: Getty Images
A leggyakoribb madarak itthon
A madarak csicsergését hallgatni a reggeli kávé kortyolgatása közben felébresztheti a bennünk rejlő kíváncsiságot: kihez tartozik ez az angyali, vagy éppen fülsüketítő hang? Megmutatjuk!
9 cuki tollgombóc, ami a te kertedet is meglátogatja idén: a leggyakoribb madarak itthon
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!

- állatvédelem
- tavasz
Bármelyik kertben felbukkanhat, és nagyon vigyázni kell rá: így óvd a sündisznót

- vadászat
- tudomány
Briliáns módszerrel törnek borsot a tudósok az orvvadászok orra alá

- tudomány
- természetvédelem