Láthatatlanná tesz a szúnyogok előtt ez a ruhatípus: mindenkinek lapul a szekrényében

Ilyen ruhát érdemes hordani ahhoz, hogy elkerüld a szúnyogcsípéseket.

Szúnyog elleni ruha
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szúnyogcsípés kellemetlen velejárója a nyári estéknek, de bizonyos területeken komolyabb fenyegetést is jelenthet, hiszen számos betegséget terjesztenek. Az Aedes aegypti faj például olyan vírusokat hordoz, mint a dengue-láz vagy a Zika-vírus, míg az Anopheles gambiae faj a malária kórokozóját terjeszti. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a malária évente több mint 400 ezer ember halálát okozza, így a szúnyogokat joggal tartják a világ legveszélyesebb állatainak. Szerencsére Magyarországon ezek még nem terjedtek el, de így sem árt védekezni ellenük a kellemetlen, viszkető csípések megelőzése végett - arról, hogy melyik szúnyog milyen betegséget terjeszthet, korábban írtunk.

Szúnyog elleni ruha

A szúnyogok általában különböző ingerekre támaszkodva találják meg áldozataikat, többek között a kilélegzett szén-dioxidra, az emberi test szagára, valamint a bőrünk által kibocsátott hőre és páratartalomra. Most azonban egy új kutatás azt mutatta ki, hogy a szúnyogok egy további érzékszervi mechanizmust is használnak: képesek érzékelni az infravörös sugárzást, amelyet a testünk hője bocsát ki. Ez a felfedezés új megvilágításba helyezi a szúnyogok észlelései képességeit, és gyakorlati megoldásokat is kínál a szúnyogcsípések elkerülésére.

A kutatók felfedezték, hogy a szúnyogok az infravörös sugárzás segítségével képesek nagy távolságból érzékelni az emberi test melegét, különösen akkor, ha ezt más ingerek, például szén-dioxid és emberi szagok is kísérik. A kutatás szerint az ilyen típusú infravörös sugárzás jelenléte megduplázza a szúnyogok aktivitását, így még hatékonyabban találnak rá potenciális áldozataikra.

Érdekes módon, ez az új felfedezés magyarázatot ad arra is, hogy miért nyújt hatékony védelmet a laza, bő ruházat a szúnyogcsípésekkel szemben. Az ilyen típusú ruhák nemcsak fizikailag akadályozzák meg a szúnyogokat abban, hogy elérjék a bőrt, hanem lehetővé teszik az infravörös sugárzás eloszlását is a bőr és a ruha között. Így a szúnyogok kevésbé képesek érzékelni az emberi test hőjét, ezáltal csökken az esélye annak, hogy megcsípjenek minket - ezek az emberek a legcsábítóbbak a legtöbb szúnyognak és ágyi poloskának, katt ide!

Ez a felfedezés nem csupán a szúnyogok viselkedésének megértését segíti elő, hanem új lehetőségeket is kínál a védekezésre is. Kutatók szerint a jövőben olyan csapdákat lehetne fejleszteni, amelyek a testhőmérséklethez közeli infravörös sugárzást bocsátanak ki, hogy odavonzzák a szúnyogokat, csökkentve ezzel az általuk terjesztett betegségek kockázatát - ezek a tünetek jelezhetnek súlyos fertőzést, katt ide!

A cikk az ajánló után folytatódik

Miért félünk attól, amit nem ismerünk?

Hogyan formálja a mesterséges intelligencia a mindennapjainkat?

A Femina Klub októberi vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között a mesterséges intelligencia rejtelmeiről beszélget. Vajon hogyan fog alakulni a világunk a mesterséges intelligencia térhódításával? Milyen szerepe lesz az AI-nak mindennapjainkban?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. október 24. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A szúnyogok által terjesztett betegségek évente milliárdnyi embert érintenek világszerte, így az ilyen jellegű kutatások kulcsfontosságúak a megelőzésükben. Úgy tűnik, invázió idején a laza, bő ruházat viselése az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb módja annak, hogy elkerüljük a szúnyogcsípéseket és a vele járó veszélyeket.

Gyógyszermentes megoldások kínzóan viszkető szúnyogcsípés ellen - Otthon is megtalálhatók

Ha eleged van a vakarózásból.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük