A koronavírus szomorú hatása: végleges veszélybe került egy kihalóban lévő faj

Sokan életüket tették fel arra, hogy megmentsenek kihalás szélén álló fajokat, azonban az orrszarvúak egyik alfajánál lecsökkent ennek az esélye.

Szélesszájú orrszarvú
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A koronavírus-járványhelyzet miatt kialakult korlátozások egy időre ellehetetlenítették azt a kutatási programot, amit az északi szélesszájú orrszarvúk fajfenntartására hoztak létre - áll a berlini Leibniz Zoológiai Kutatóintézet közleményében.

A program során a még fennmaradt két nőstény petesejtjeit elpusztult hímek spermájának segítségével termékenyítették meg. Ennek köszönhetően még idén januárban létrehoztak beültethető embriókat, amik már csak dajkaanyára várnak.

Szünetel a fajfenntartó program

Mivel a kutatócsapat tagjai több országból érkeztek, Csehországból, Olaszországból és Németországból, az áprilisra tervezett beültetést el kell halasztaniuk augusztusig, de egészen októberig is eltolódhat.

A program eredményeként minimum öt orrszarvúból álló csoportot szeretnének létrehozni, amiket később visszatelepítenének a természetes közegükbe, Afrikába. Egyedül Kenyában élnek már csak nőstény északi szélesszájú orrszarvúak, két egyedről tudnak, akik a Fatu és Najin nevet kapták. Az embriók közül hármat Fatu petesejtjeiből hoztak létre.

Hajdanán Afrika kontinensén az északi szélesszájú orrszarvúak népes állománya élt, főleg a középső és keleti részeken. Azonban az orrvadászatnak hála, megtizedelődött a populáció.

A cikk az ajánló után folytatódik

Játssz a Gösserrel!

Vásárolj 2 db Gösser terméket, töltsd fel a kódot a Screvo App-ba és nyerj!

Advertisement

Promóció

2009-ben négy orrszarvú került a kenyai Ol Pejeta vadrezervátum területére egy cseh állatkertből, a már előbb említett két nőstény és melléjük két hím, Suni és Sudan. Reménykedtek, hogy ha minden állatnak van párja, majd természetes úton születnek borjaik, azonban nem jött létre vemhesség. 2014-ben Suni, négy évvel később pedig Sudan is elpusztult, szerencsére korábban lefagyasztották ivarsejtjeiket. Nekik és a fajfenntartási programnak hála, még van némi remény arra, hogy újra benépesítsék Afrika vadonját.

Erőteljes fotókon mutatták meg, hogyan tűnnek el fokozatosan a Föld színéről a vadállatok

A WWF Japan - Population by pixel lényege az volt, hogy a kihalás szélén álló fajokról készült fotókat annyi képpontos felbontásban jelenítették meg, ahány egyed még maradt belőlük a természetben.

Erőteljes fotókon mutatták meg, hogyan tűnnek el fokozatosan a Föld színéről a vadállatok

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük