Óriási stresszt okoznak a karácsonyi dalok, ha így hallgatod őket: meg is betegíthetnek

Nemcsak az egészséged bánja, ha túl korán sok időt töltesz a karácsonyi dallamok között: kutatások szerint több pénzt is költesz így.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az idilli karácsonyi bevásárlás elengedhetetlen kellékei a duruzsoló ünnepi dallamok, melyek szövegét mindenki szóról szóra tudja fejből, pedig senki sem nézett utána soha. A lejátszási lista minden évben ugyanaz, talán egy-két új dallal bővül a repertoár, de az All I Want for Christmas és a Jingle Bells örök kedvenc marad. 

Aki plázában dolgozik, vagy sokat jár vásárolni, érzékelheti, hogy évről évre egyre korábban ontanak populáris helyett karácsonyi dalokat a hangszórók. Az első hallásra hangulatosnak ható zenék azonban hosszútávon nemcsak idegesítenek, hanem károsak is. 

Stresszel és kövérít

Amerikai kutatók kezdték el vizsgálni a karácsonyt megelőző stresszes lelkiállapotot, és arra jutottak, hogy nem más, mint az ünnepet megelőző bevásárlás a ludas a feszültségért. Nem úgy, ahogy gondolnád: a zene váltja ki az egy idő után állandósuló kellemetlen érzést. Hiszen a mézes-mázas, csengő-bongó dallamok tökéletessége rávilágít az emberi tökéletlenségre: még mindig nem vettél mindenkinek ajándékot? Még mindig nem találtad ki, mi legyen az ünnepi menü? Még mindig nincs elég pénzed, pedig mindjárt itt a karácsony? 

Miközben hallod a kedves nótákat, teljesen normális, hogy a karácsonyon kezd el járni az agyad, de minél tovább tartózkodsz a zeneforrás közelében, annál mélyebb gondolatok születnek a fejedben az ajándékozásról vagy a háztartásról. Ez pedig egy idő után nemcsak zavaróvá, de egyenesen frusztrálóvá válik. A zene stresszelő erejét több kutatás is alátámasztja: az angyali szólamok mintegy emlékeztetőként funkcionálnak, hogy tudassák veled, mennyi teendő vár még rád, mire nyugodtan hátradőlhetsz, és gondtalanul hallgathatod a zenét. A tested stresszre adott válasza pedig minden esetben hasonló, így a zene esetében is: a kortizol nevű hormon termelődését váltja ki, ami azáltal hizlal, hogy fokozza a zsírraktározást. 

Többet, drágábban, lassabban

Azt hitted, a hízásnál rosszabbat nem is tehetnek az ünnepi muzsikák? Pedig a sok karácsonyi zene a stressz által az olyan krónikus betegségek, mint például a cukorbetegség vagy a magas vérnyomás tüneteit is rontja, sőt, növeli a kialakulás rizikóját. Ha pedig ez nem lenne elég, még egy okot adunk a gyors, célirányos vásárlásra: az andalító, bájos dallamok hatására megérint az ünnepi hangulat, ezáltal  akaratlanul is több időt töltesz az üzletben, és olyan termékeket is megvásárolsz, melyeket amúgy aláfestő zene nélkül nem vennél meg. A magasabb összegű költekezés pedig csak további lelkiismeret-furdaláshoz és stresszhez vezet: az ördögi körből pedig nagyon nehéz kiszállni. Az egész hatás kicsit hasonlít az aluljárókban terjengő péksüteményillathoz: hiába nem vagy éhes, és nem terveztél venni sem kávét, sem kakaóscsigát, egyszerűen képtelenség elmenni úgy a pult mellett, hogy ne csábulnál el egy kis finomságra. 

A legnehezebb dolguk a bolti dolgozóknak van: ők ugyanis kiszolgálószemélyzetként kénytelenek az egész munkaidejüket a már-már émelyítően csilingelő karácsonyi dalok között tölteni, holott vásárolgatni nem tudnak, és nem is akarnak, viszont koncentrálniuk kell a vevők kérdéseire, és arra, hogy jól végezzék a dolgukat - ahhoz pedig, hogy mindez flottul menjen, anélkül, hogy a dallamok bezavarnának, az agynak sokkal erőteljesebben kell koncentrálnia. Ráadásul a karácsonyi dalokra is igaz, hogy az ember egy idő után megunja őket: akármennyire szépek, ünnepiek, és árasztanak meghitt hangulatot, nem biztos, hogy melegséget visznek a szívekbe, inkább csak szó szerint felmegy tőlük a vérnyomásod. 

Megoldás

Mit lehet tenni tehát, hogy ne szegényedj és kövéredj el csupán attól, hogy időben elkezded a karácsonyi bevásárlást? Először is, próbáld megtervezni, kinek milyen összegben szeretnél ajándékot vásárolni, még jobb, ha konkrét elképzelésed van arról is, hogy mit. A plázák helyett nézelődj olyan üzletekben, ahol két bolt között ki tudsz menni a friss levegőre, hallgatni az utca zaját a karácsonyi zenék helyett, de végső soron egy jó fülhallgató is megoldást jelenthet, ahol a pörgős számok a vásárlást is megpörgetik anélkül, hogy túlköltekeznéd magad. A stresszleküzdő technikákat is érdemes lehet gyakorolni: az alvás például kifejezetten előnyösen hat a parafaktorra!

A képek forrása: Getty Images Hungary.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció


Önkénteskedés

A megküzdési formák egyik legjobbja, ha a sötét gondolataidat valamilyen jó cél szolgálatával kötöd le, ahogy Terry Lauerman is tette. A fotók láttán biztosak vagyunk benne, hogy nemcsak a férfi, hanem a cicusok is sokkal kiegyensúlyozottabbá váltak a látogatás után. 

Szokatlan kéréssel állított be az idős férfi a menhelyre: megható története bejárta az internetet

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük