Leteszteltük a síléceket!

A legjobb lécek nőknek

A nők sízés közben is másként mozognak, mint a férfiak. Ám nem ez az egyetlen szempont a síléc vásárlásánál.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nemzetközi tesztünkbe bekerült a kezdőknek való "allround", a valamivel ügyesebbeknek szánt "all mountain", az "all mountain cruise", a "cross carver" és az "X-sport" léc is, amelyeket szabadabb stílusra, haladó síelőknek, illetve pályán kívüli, mély hóra terveztek.

Kilenc női sílécet vizsgáltunk, a gyártók ugyanis külön is gondolnak a nőkre, mióta a tervezők rájöttek: a női mozgás síelésnél is egészen más, mint a férfi.

Olcsóbb lécek és az osztrák hó

Nem a legolcsóbbak közül választottunk, inkább az alsóközép-kategóriából szemezgettünk, és mivel a teszt az osztrák pályákon folyt, így az ott használt típusokat állítottuk csatarendbe. Az összes pont 20%-át lehetett elérni a technikai teszttel, vagyis a gyártmány minőségével, hiszen többnyire kiváló termékek kerülnek le a gépsorokról. Tesztünk célja az volt, hogy megmutassuk, szélsőséges körülmények között – ütközéskor, gödörbe eséskor, váratlan esemény során – hogyan viselkednek a lécek.

A felragasztott fém él tartóssága a hosszú élettartam miatt is fontos, ha hamar lekopik, vagy leválik, használhatatlanná válik a felszerelés. A léceknek nagy terhelést kell kibírniuk, a vizsgálatok során például a -20°C-ra lehűtött léceket úgy megfeszítik, hogy a közepe lenn marad, az elejét és a végét pedig 70 kg-os erővel felhúzzák, majd hirtelen elengedik, amitől a léc kiegyenesedik, és odacsapódik az asztalhoz. Sok léc sérül meg az ilyen próbánál, a mi léceink többsége jól bírta a strapát, és csak egy teljesített rosszul, az Elán Magfire 8 Fusion.

Tudtad?
Az első szó, amit megtanulhatsz angolul, ha síelni támad kedved, a carving, ma már ugyanis csak ilyen, piskóta alakú léceket lehet kapni - nem véletlenül. Ezzel a léccel könnyebb megtanulni síelni, jobban fordul a kanyarban, és egyszerűbb bánni is vele. A szó jelentése „vésés”, ami tökéletesen leírja a lényeget: nem csúszol ki, nem farolsz, hanem határozottan vésed a havat.

Tesztelés élesben

Nagyobb súllyal esett a latba a gyakorlati teszt, amit jól képzett síelők végeztek pontosan körülírt feladatokkal, kimért terepen. Azt vizsgálták, hogy mennyire kapaszkodik jól a síléc éle a havon, hogyan viselkedik kemény havon, illetve kicsúszik-e, valamint hogy forduláshoz előkészülve mekkora erőt kell kifejteni a lécen. Ellenőrizték a stabilitást is, hogy megadott sebességnél súlypont-áthelyezésekkel, jobbra-balra dőlve érezhetőek-e rendhagyó kitérések, sőt azt is nézték, hogy kanyarodás közben, meghatározott sugarú körben, illetve kemény havon hogyan viselkedik a léc, mennyire tartható ellenőrzés alatt a kanyar után, vagyis hogyan lehet "kijönni" a kanyarból.
Általában igaz, hogy bármelyik lécet választod is a tesztünkből, bátran indulhatsz neki a lejtőknek.

Hölgyeké az elsőbbség

Két nagyon jó női lécet találtunk, a Fischert és a Headet. Mindkettő kiváló a havon, ám a Fischer a technikai vizsgán kevesebbet kapott kisebb élmagassága, vagyis élélettartama miatt. A Salomon is jó minősítést szerzett, kevesebb pontot dinamikájával gyűjtött, így a harmadik helyre szorult a női mezőnyben. A többi hat léc fej fej mellett, szinte hibátlan technikai adatokkal, egyformán átlagos viselkedéséért a havon, közepest kapott.

A legjobbak és a még jók

További kilenc lécünk több stílusirányzatból került ki. Nem minden szempontból lehet összehasonlítani őket, mert más terepre, más feladatra készültek, ám természetesen a legfontosabb biztonsági-technikai alapoknak egyezniük kell.

Az viszont mindenkinek a saját döntése, hogy a havon nagyon jól szereplő, ám a törésteszten gyengébb lécet veszi-e meg 87 500 forintért, vagy inkább a megbízható, de a havon átlagosan teljesítő típust 118 990 forintért.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Legjobb persze, ha mindenben a jót választod: legjobbnak a Nordica és a Head lécei bizonyultak, de nagyon jó síelni az Atomic, a Rossignol és a Fischer léceivel is, sajnos azonban a technikai számok azt mutatják, hogy nagyobb erőbehatás esetén ezekről kisebb-nagyobb darabok törhetnek le, leválhat az élük, és más, hasonló bajaik lehetnek.

Tudtad?
A síléc az emberiség ősi közlekedési eszköze volt. A kutatók szerint 10-12 ezer évvel ezelőtt az Altáj-hegység, a Bajkál- és az Onyega-tó környéke lehetett az őshazája. Az Ázsiából vándorló nomád törzsek hozták Európába, ahol elsőként Skandináviában honosodott meg.
A sí a 19. század második felében vált a sport, és a vetélkedés eszközévé: bár már az 1870-es években síklubok nyíltak Norvégia-szerte, a világ figyelmét mégis a neves sarkkutató, Fridtjof Nansen teljesítménye terelte a síre.

2007. november 8-tól már kapható az újságárusoknál a Kosár – a fogyasztók magazinja reklámmentes fogyasztói magazin legújabb száma!

A Kosár magazin novemberi számának tartalmából:
  • Megtaláltuk az igazit! Uborka és pepperóni háziteszt
  • Rájuk bízhatjuk magunkat? Német navigációs rendszerek tesztje
  • Drágák, de mindent tudnak: sílécteszt
  • Pro és kontra: csábító életjáradéki szerződések
Kosár – a fogyasztók magazinja
FÜGGETLEN, MEGBÍZHATÓ, HASZNOS és ÉRDEKES
Kiadja az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület
www.kosarmagazin.hu
kosar@ofe.hu
Tel: 392-5285
Tel/fax: 392-5287
Ezt is szeretjük