400 éves rejtélyt oldott meg egy algoritmus: Shakespeare egyik ismert művét elemezte
Egy cseh kutató fejlesztette ki az algoritmust, ami fényt derített rá, hogy a VIII. Henrik című királydráma felét nem Shakespeare írta.
William Shakespeare az 1500-as évek végétől az 1600-as évek elejéig élt és alkotott, olyan műveket hagyva maga után, mint a Hamlet, a Macbeth, valamint a Rómeó és Júlia. Az ő nevéhez fűződik a VIII. Henrik is, noha a történészek többsége egyetért abban, hogy ennek megírásában segítettek neki. Sokak szerint a közreműködő John Fletcher, a Jakab-kori színház népszerű írója volt.
Egy cseh kutató, Petr Plechác gépi tanulásra épülő technológiát alkalmazva tanulmányozta a művet, és megállapította, hogy Shakespeare és Fletcher egyenlő arányban működött közre a királydráma megírásában. A prágai Cseh Tudományos Akadémia szakemberében felmerült a gondolat, hogy a technológia segítségével meg lehet-e állapítani, hogy a színdarab mely részeit írta Shakespeare és melyeket Fletcher - olvasható a techxplore.com. technológiai hírportálon.
A kutató egy gépi tanulási algoritmust fejlesztett ki, amely elemzi egy adott író stílusát, azonosítva benne bizonyos jellegzetességeket. Az algoritmust Shakespeare és Fletcher saját művein edzette, majd lefuttatta a VIII. Henriken is. Az eredmények azt mutatják, hogy a két férfi egyenlő arányban vett részt a darab megírásában, és az algoritmusnak köszönhetően Plechác azt is pontosan látta, hogy ki írta az egyes részeket.
Az arXiv szerverre, a tudományos munkák online adattárába feltöltött tanulmányában a kutató kifejti, hogy a két író általában jelenetenként váltotta egymást, de előfordult, hogy egyikük elkezdte, a másik pedig befejezte a színt. Plechác egy harmadik korabeli színdarabíró, Philip Massinger esetleges közreműködését is vizsgálta, de az ő kéznyomát nem találta az algoritmus a VIII. Henrikben.
Fotók: Wikipedia/John Taylor
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kötelező olvasmányok: mire emlékszel belőlük?
A kötelező olvasmányok mindenki számára ismerősek lehetnek, ám sokan az iskolapad elhagyása után el is felejtik, mi volt az adott műben. Ám a fontos momentumok legtöbbször megmaradnak, és egy-egy emlékezetes fordulatot a mindennapokban is emleget az ember. Teszteld le, te mennyire emlékszel a kötelező olvasmányok tartalmára!
- történelem
- irodalom
- shakespeare
- klasszikus
- kutatások
- mesterséges intelligencia
- rejtély
- tudomány és technika
- Terasz
OLVASD EL EZT IS!
- történelem
- irodalom