Mérgezés miatt halt meg a világhírű írónő 41 évesen: lehet, hogy véletlenül ölték meg
Jane Austen 1817-es halálának okát egészen idáig homály fedte.

- Anya Taylor-Joy szimpla eleganciája szuper inspirációbomba a nőies szettekhez: csodásan fest a Dior kampányában »
- A farmertrend legmenőbb darabjait nőies és laza stílusban is elsütheted: változatosan variálható fazonok »
- A szezon legdivatosabb frizurái újragondolva: ultranőies fazonok rövidtől a hosszúig »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Melyik magyar város látnivalója Gázi Kászim pasa dzsámija? 8 kérdés az ország neves helyeiről
- Jelentős szigorítás várhat az autósokra: sokan elveszíthetik miatta a jogosítványukat
- Gyerekként a Barátok közt Berényi Danija volt: ennyit változott 24 év alatt Váradi Zsolt
- Lilu és Ördög Nóra közös műsorvezetése nem működött: a szőke tévés kitálalt, miért
Szakértők szerint valószínűleg arzénmérgezés okozta Jane Austen látásnak súlyos romlását, a brit írónő élete végén már szinte teljesen megvakult. Az írónő British Libraryben őrzött három szemüvegének vizsgálata tárta fel, milyen súlyosan romlott látása.
Austen korában a gyógyszerek készítéséhez nehézfémeket, köztük arzént használtak, és a reumában szenvedő írónő szedhetett ilyen gyógyszereket - vélik a szakemberek, akik azt is feltételezik, hogy a mérgezés hozzájárulhatott korai, 41 éves korában, 1817. július 18-án bekövetkezett halálához is, amelynek oka régóta találgatások tárgya - olvasható a BBC honlapján.
A könyvtárosok a koruk ellenére jó állapotban lévő három szemüveg lencséjét mérték meg, hogy megállapítsák erősségüket. Austen első szemüvegének mindkét lencséje +1,75-ös, a második +4,75-ös és az utolsó +5,0-ös erősségű volt, ami azt jelenti, hogy halálakor az írónő már nagyon keveset látott, az olvasás, írás nehézkes volt számára.
- Fennáll a lehetősége annak, hogy véletlenül megmérgezték őt nehézfémmel, például arzénnel. Ma már tudjuk, hogy az arzénmérgezés szürkehályogot okoz - mondta Sandra Tuppen, a British Library kurátora. - Az arzént gyakran használták több betegség, köztük a reuma gyógyítására készült orvosságokhoz, ez utóbbiban szenvedett Austen - tette hozzá.
Azt nem tudni, hogy a teknőspáncélból és üvegből készült szemüvegeket felírták-e Austennek, vagy maga vásárolta. A brit könyvtárosok szemészek véleményét kérik ki elméletük igazolására.
OLVASD EL EZT IS!

- franciaország
- történelem