Rejtélyes rádiójeleket fogtak a tudósok: a Tejútrendszeren túlról érkeztek

A különös rádiójeleket 1,5 milliárd fényévnyi távolságból észlelték, pontos forrásuk egyelőre ismeretlen.

Rejtélyes rádiójelek az űrből
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Azonosítatlan forrásból érkező rádiójeleket fogott a CHIME névre keresztelt kanadai teleszkóp. A csillagászok immáron másodjára érzékeltek rövid, de folyamatos frekvenciákat a Tejútrendszeren kívülről, körülbelül 1,5 milliárd fényévnyi távolságból.

Hogy pontosan honnan érkeznek a jelek, az egyelőre a szakértők előtt is rejtély - írja a Nature magazin. Felfedezéseik rengeteg új kérdést felvetnek a gyors rádiókitörések kapcsán. Annyi bizonyos, hogy a mindössze pár milliszekundumos jelek emberi mértékkel felfoghatatlan távolságot megtesznek, mire elérik a bolygót.

Máskor is fogtak már rejtélyes rádiójeleket

Szakértők napjainkig több mint hatvan alkalommal azonosítottak hasonló, ezredmásodpercig tartó frekvenciákat, de érdekes módon a mostani jel még csak a második, mely rendszeresen ismétlődik.

A csillagászok ugyanakkor még azt sem tudják pontosan megbecsülni, mikor, miért és honnan érkeznek majd a következő hullámok, de biztosan észlelik majd őket. Elméleteik szerint a jelek neutroncsillagokból, vagyis nagy mennyiségű szabad neutronból álló maradványcsillagokból jöhetnek.

Máshonnan is érkeznek rádiójelek

A legtöbben nem gondolnák, de az űrben több égitest produkál hasonló rezgéseket, így a Nap és a fekete lyukak is. A már említett CHIME teleszkóp feladata, hogy felmérje a hidrogén, azaz a leggyakoribb anyag eloszlását az űrben.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az eszköz összesen 16 ezer különböző frekvenciáról képes rádiójeleket fogni. Ez annyit tesz, hogy másodpercenként 130 milliárd bit adatot ellenőriz. Ha ismeretlen jeleket azonosít, továbbítja a csillagászoknak, akik egyből nekilátnak az adatelemzésnek.

A fotók illusztrációk. Forrás: Getty Images

Koporsó alakú jégtömböt fedezett fel a NASA: elképesztő fotókat készítettek róla

Hátborzongató kép hozott frászt a NASA dolgozóira: a hatalmas, hófehér jégtömb alakja a megszólalásig egy koporsó formáját idézte. A műholdas felvételeken jól látszik, ahogy a fehér képződmény sodródik a jeges vizeken.

Koporsó alakú jégtömböt fedezett fel a NASA: elképesztő fotókat készítettek róla

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük