Videók: így ünnepelték a karácsonyt a múlt században

A harmincas évek filmhíradóiból kiderül, hogyan ünnepelték régen a karácsonyt idehaza.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A karácsonyi hagyományok és vásárok, valamint a karácsony szellemisége nem sokat változott az elmúlt időkben, a múlt század hajnalán mégis egészen más hangulata volt az ünnepi készülődésnek.

A korai filmhíradókból egészen a harmincas évekig visszamenőleg ízelítőt kaphatsz abból, milyen volt a főváros és a vidék karácsony előtt, illetve az ünnep napjaiban.

Íme, négy hangulatfestő videó arról, hogyan készültek a múlt században a magyarok a karácsonyra.

Karácsonyfa a Gyimesi-havasokból

Az 1931-es filmhíradó a Duna partjáról közvetít, ahol karácsonyfaárusok várják a városi vásárlókat, ahogy a híradó elején megjelenő szöveg is írja, a fákat feldíszítő szorgos kezeket.

Külön bájos, ahogy még egy párbeszéd is elhangzik egy leendő vásárló és egy Székelyföldről érkezett karácsonyfaárus között.

A budapesti férfi arról érdeklődik, hogy honnan valók a fák, mire az eladó megmondja, hogy a fenyők Székelyföldről származnak, a Gyimesi-havasokból hozták őket eladni a magyaroknak - szándékát megerősítendő kicsit meg is rázza a tűlevelűt, amibe addig kapaszkodott.

A beszélgetők végül abban maradnak, hogy a fák szépek, és a vásárló visszatér majd, hogy itt vegye meg a karácsonyfának szánt örökzöldet.

- Tessék csak, mert nem drágák - bátorítja még búcsúzóul a székely férfi.

Karácsonyi hagyományok

Az 1932-es filmhíradó egy régi karácsonyi szokást mutat be, amikor egy faluban az emberek karácsony alkalmából köszöntik a nekik munkát adó gazdát.

Az ostorcsattogás és a kürt hangjára előkerül a gazda, és végighallgatja a követ hosszú, ízes köszöntőjét. A monológ végén ugyan csak megköszöni a jókívánságokat, és egy jóval egyszerűbb boldog karácsonyt mondattal viszonozza azokat, de legalább a felesége kijön a házból, és egy üveg bort ad minden férfinak.

Készülnek a játék babák

Szintén 1932-ből származik az a filmhíradós részlet, amelyben "a magyar hölgytársadalom" igyekszik minél több és persze minél szebb játékot készíteni az ünnepek előtt.

Az asztalokon valóban szépen felöltöztetett hajas babák készülnek, amiknek kislányként valószínűleg mindannyian örültünk volna, de van itt cicabáb és brummogós maci is, ami nagy valószínűséggel az év slágere volt.

Karácsonyi kiállítás

A karácsony már 1933-ban sem volt karácsony különböző kísérőrendezvények közül. Ezek egyike az iparrajziskola kiállítása volt, amit Szendy Károly tanügyi tanácsos nyitott meg.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A videón a tanácsos rövid beszéde hallható, amiben arról szól, hogy egy ilyen kiállítás a nehéz gazdasági helyzetben, amikor még a tömegtermékeknek is nehéz piacot találni, a magyar élni akarás és magyar tudás remek példája. A tanácsos még hozzáteszi, hogy "nekünk különösen a minőségi gyártásra, a minőségi iparra kell a legnagyobb súlyt helyeznünk. Ezt segíti elő, ezt mutatja meg a magyar iparosnak az iparrajziskola", ráadásul "jó ízlésre tanítja" az embereket.

Ezt is szeretjük