Évekig madáritatóként használta a 2 ezer éves római tálat a férfi: 8 régészeti lelet, amiről nem tudták, milyen értékes

Csak tíz év után derült ki, hogy a madáritató egy régészeti érték.

Régészeti tárgy használata
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Amikor egy régész ránéz egy leletre, szinte azonnal sejti, milyen korú, származású, ennél fogva milyen értékű tárgyat lát. A laikus ember viszont nincs ilyen hozzáértő szemekkel megáldva.

Így esik meg, hogy magánemberek lelte ősrégi tárgyak lakásokban és kertekben kötnek ki, újrahasznosítva. Több ilyet is felfedeztek már, és elgondolkodtató, vajon hány, akár felbecsülhetetlen lelet bújik meg háztartásokban szerte a világon.

8 régészeti lelet, amit otthon használtak

A következő 8 tárgyról csak idővel derült ki, hogy jelentősebbek, mint ahogy először hitték.

Egy angliai nyugdíjas, Ray Taylor 10 éven át madáritatóként használt egy tálat, amit kertészkedés közben ásott ki. Lánya mutatta meg egy szakértőnek. Kiderült, hogy egy 2 ezer éves római tál, melyet egykor fűszer- és gyógynövénytartóként használtak. A hasonló tálak közt ez az egyik legteljesebb darab Angliában. A lelet körülbelül 15 millió forintot ér.
Ez a 68 cm-es, bronzkori, ceremóniákon használt tőr 12 évig szolgált ajtótámasztóként egy norfolki birtokon. A birtok gazdája egy mezőn találta a 3500 éves darabot. 36 millió forintnak megfelelő fontért vált meg tőle, miután régiségszakértők felismerték értékét. Csak négy ilyet találtak eddig a világon. Értékét részben az is emeli, hogy a fémmegmunkálás hajnalán készítették.
Néha még a hozzáértőbb szemek sem fedezik fel könnyen a régészeti értékeket. Művészettörténészek sokasága sétálhatott el az Oxfordshire-i Blenheim palotában a római kőszarkofág mellett, amelyet előbb víztárolóként, utóbb cserépként használtak. A szarkofág 1800 éves, és a tivornyázó Bacchust ábrázolja. Egy ellátogató antikvitás-szakértőben merült fel, hogy értékes lehet: értéke körülbelül 116 millió forintra tehető.
Egy dorseti házaspár előszobájában ötven éven át szolgált esernyőtartóként egy kínai váza. Értékét egy antikvitás-szakértő ismerősük sejtette meg: a porcelánfestékben árulkodó repedés látszott. A vázát feltételezhetően Csien-lung császárnak készítették 1740 környékén. Az idős pár elképesztő összeget, körülbelül 96 millió forintnyi fontot nyert a vázán, nemcsak származása miatt, hanem azért is, mert az sértetlen volt.
Egy 65 éves kínai gazdálkodó Csungking tartományban találta ezt a tőrt. Évekig konyhakésként használta. Amikor állami ellenőrzést tartottak a farmján, az egyik látogatónak tűnt fel a rézkés. A szakértői vizsgálat őt igazolta: a kés egy 300 éves, Csing-dinasztiától származó zöld sárkány kard, aminek értéke közel 50 millió forint.
Kedves dísztárgyként öröklődött egy kolomp, melyről száz év után derült ki, hogy 1500 éves. 1920-ban ásták ki egy farmon. Megtalálója édesanyjának adta, aki öltözködőasztalára helyezte dísztárgyként. Amikor a hölgy unokája örökölte meg, a garázsba tette, és csak húsz év múltán ébredt benne kíváncsiság, mennyit érhet. A szakértői vizsgálat derítette ki, hogy 5-6. századi, és valószínűleg egy kelta apátságból származik. A lelet körülbelül 1 millió forintot ér.
Több mint ezeréves, angolszász származású, 27 kg-os faragott kő bújt meg egy leicesteri hátsó kertben, mígnem megunták, feltették a képét a netre, hogy túladjanak rajta. Egy történész, James Balme ekkor figyelt fel rá, és tüstént meg is vásárolta. Sejtése szerint az érdekes faragásokkal díszített kő vonalai akár valamilyen megfejtésre váró szöveget is alkothatnak, mely Anglia történelméről árulhat el titkokat.
Karl Martin egy angol bolhapiacon járt, amikor megvásárolt egy kerámiaedényt, melyet fogkefetartóként hasznosított otthon. Egy véletlen folytán ismerte fel, hogy az edény értékes lehet: amikor az említett piacon áruló barátjának segített pakolni, észrevette, hogy több hasonló mintájú edény is van. Később egy antikvitás-szakértő megerősítette gyanúját: a fogkefetartó négyezer éves, és az Indus-völgyi civilizációtól származik. A férfi túladott a tartón, de csak 31 ezer forintnyi fontért kelt el. A teljes történetet ide kattintva olvashatod el.

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük