Elviselhetetlen személy, de csodákat művel - Pető András, és ami mögötte van
A Pető Intézet alapítója és a módszer kidolgozója.
A Pető Intézetről mostanában az aggasztó körülmények miatt lehetett hallani, de nem árt, ha az ember tisztában van azzal, hogy miért dolgoznak a konduktorok.
A Pető-módszer 2006 év elején lett az első szellemi hungarikum, ami nem kézzelfogható termékre vonatkozik, hanem egyfajta - Pető András nevéhez kötődő - pedagógiai módszerre, ami már világszerte elismert.
A Pető-módszer
Pető András mottója a következő volt:
- Adj halat az éhezőnek, és aznap megmented a haláltól. Tanítsd meg halászni. Örök életre jóllakott lesz…
Az intézetben dolgozók meg akarják mutatni az idegrendszeri eredetű mozgásszervi panaszokkal küzdő betegeknek a teljes élethez vezető utat, aminek módszerét a Pető Andrásról elnevezett intézetben oktatják és alkalmazzák.
A módszer alapgondolata, hogy az idegrendszer a károsodás ellenére is rendelkezik tartalékokkal és új kapcsolatok kiépülésének a lehetőségével, amelyek a megfelelő tanulási és tanítási módszerekkel előhívhatók. Emiatt a konduktív elnevezés, ami rávezetést jelent.
Pető a gyerekek kezelésén túl felnőttek rehabilitációjával is foglalkozott. Ennek alapja pedig, hogy az agy plaszticitása a gyerekkor elmúlásával is megmarad, tehát még súlyos sérülés esetén is van lehetőség új kapcsolatrendszer kiépítésére és bizonyos fokú regenerálódásra.
A Pető-módszer a gyakorlatban
A konduktív pedagógia egyik legfontosabb célja, hogy megtanítsa a sérültet tanulni, és fejlessze a tanulási képességeket. A betegek csoportos és egyéni programok keretében foglalkoznak különböző mozgásos és kognitív feladatokkal, különféle szituációkban alkalmazva és gyakorolva őket. A cél a minél önállóbb élet elérése.
A 18. életévüket betöltött mozgássérültek nevelés-fejlesztése bejáró rendszerben történik, heti két-három alkalommal tartott csoportos foglalkozások keretében. Egy csoport 12-14 fős, de léteznek speciális csoportok is, négy-hat fővel.
Az intézetbe való felvétel két hónapra történik, ami szükség szerint meghosszabbítható. Külföldről érkező mozgássérültek esetén a felvétel kettő-négy hét intenzív konduktív foglalkozással történik. A következő problémákon tudnak segíteni az intézetben: hemiplégia - féloldali bénulás -, Parkinson-kór, sclerosis multiplex, paraplégia - az alsó végtagok bénulása -, CP - egyfajta mozgásfogyatékosság - és aphasia - agyi sérülés következtében létrejött beszédzavar.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mi a konduktor feladata?
A konduktív nevelést a konduktor végzi, aki a gyerekek szellemi és fizikai fejlődéséért felelős segítő pedagógus. A lényeg, hogy minél korábban és intenzívebben meg kell kezdeni a nevelést, hiszen ebben az esetben a gyerekek 60-70%-a már hároméves korára óvodába mehet.
A mozgássérült gyerekek elmaradnak a fejlődési folyamatban. Először próbálkoznak alapmozgásokkal, de hamar feladják még csecsemőkorban. Ekkor szokott a képbe kerülni a Pető Intézet. A konduktor a szülővel való beszélgetés és a gyerek megfigyelése után kezd el tanácsokat adni a kezelésre és fejlesztésre. Ahány gyerek és ember, annyiféle gyógyulás, nincs meghatározott recept erre vonatkozóan.
Alapvetően nem kérdéses, hogy miért is ennyire fontos a Pető Intézet fennmaradása. Ennek ellenére jelenleg veszélybe került az intézmény léte, hiszen a tavalyi költségvetésből, ami 2,2 milliárd forint volt, idén már csak 1,5 milliárdot kap az intézmény. Ez e tény súlyosan veszélyezteti a fennmaradását.
Dr. Pető András (1893-1967)
A későbbi mozgásterapeuta Pető András szigorú pedagógus anyától és Parkinson-kórban szenvedő apától származik. A családi körülmények nagyban befolyásolták gyerekkorát, így igen korán családfenntartóvá vált, és kétéves öccse neveléséről is gondoskodott. Az érettségit Budapesten, orvosi tanulmányait pedig szintén a magyar fővárosban, valamint Bécsben és Párizsban végezte. Az első világháború alatt hadikórházakban dolgozott, majd Bécsben több rehabilitációs intézetnek lett vezetője. A központi idegrendszeri mozgássérültek terápiájával 1922-ben kezdett foglalkozni.
Közben publikációi is megjelentek, amelyekből kiderül, hogy a konduktív pedagógia már akkor foglalkoztatta. Módszerét 1938-as Magyarországra való visszatérésekor kezdte kidolgozni a központi idegrendszeri sérülés miatt mozgáskorlátozott gyerekek fejlesztésére.
Meglátása szerint a fogyatékosság tanítással korrigálható probléma. Módszerével egy teljesen új szemléletet hozott Magyarországra, hiszen egyszerre foglalkozott a testtel és a lélekkel, a tanítással és a tanulással. Az intézetet 1945-ben hozta létre, ami az ötvenes években hivatalosan is a Mozgássérültek Pető András Nevelőképző és Nevelőintézete nevet kapta meg. Először maga keresett betegeket, és a saját pénzéből segítette őket, támogatta az étkezésüket. Pető András 1950-ig az Országos Mozgásterápiai Intézet vezetője volt.
Munkáját külföldön is elismerték, viszont a legnagyobb sikereit visszavetette az, hogy Pető meglehetősen nehéz ember volt, így sok konfliktusa alakult ki a szakmabeliekkel is. Az itt kezelt betegeknek a Pető-módszer miatt már nem kell életük végéig intézetben élniük, segítségével már több ezer gyereknek sikerült iskolába mennie, illetve felnőttként aktív életet élnie. Pető András 1967. szeptember 11-én, 74. születésnapján halt meg Budapesten.
- gyógyító
- gyógyítás
- a gyerek fejlődése
- belföld
- mozgássérült
- pető andrás
- pető módszer
- pető intézet
- Terasz
OLVASD EL EZT IS!
- szavazás
- belföld
Az önkormányzatok megint szabad kezet kapnak
- támogatás
- baba
Ennyit kap a kórház egy gyerek születése után
- támogatás
- hódmezővásárhely