Egy terület, ahol Magyarország megint nem teljesít jól

A felügyelőbizottsági elnökök és vezérigazgatók között egyetlen nő sincs Magyarországon.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A vezető beosztású nők aránya a cégekben évek óta 33% körüli, és az arány csak minimálisan változott az elmúlt öt évben - közölte a Bisnode csoporthoz tartozó PartnerControl céginformációs szolgáltató nőnapi elemzésében pénteken.

A Bisnode a cégbíróságon bejegyzett cégvezetők és cégtulajdonosok nemét vizsgálta az elmúlt öt év időszakában.

Nem változott a férfiak dominanciája

A nők aránya a cégvezetésben 33%-nál kicsivel kevesebb volt 2008 márciusában, és mostanra csupán fél százalékpontot nőtt, így a közlemény szerint a férfiak dominanciája az évek során a bejegyzett vezetők körében nem változott.

Jobb a helyzet a cégtulajdonosok körében, itt a nők aránya eléri a 39%-ot. Ez a szám sem sokat változott azonban az elmúlt évek során, öt évvel ezelőtt is 39-61% volt a nők és férfiak aránya a cégtulajdonosok között.

Megyék szerinti bontásban a fővárosi cégeknél a legmagasabb a női vezetők aránya, csaknem 33,5%. Vas megyében van a legkevesebb cégbíróságon jegyzett női topmenedzser, kevesebb mint 29,5%.

A legtöbb női cégtulajdonos, 40,3% Hajdú-Bihar megyében, a legkevesebb, 37,9% pedig Győr-Moson-Sopron megyében van. A fővárosban az átlagnál kisebb a női cégtulajdonosok száma, valószínűleg itt a magasabb foglalkoztatás miatt többen az alkalmazotti létet választották.

Minél nagyobb egy cég, annál kevesebb a női vezető

Az elemzés szerint minél nagyobb egy cég, annál kisebb arányban vesznek részt a nők a vezetésben. Míg az alkalmazott nélküli - vagy ismeretlen létszámú - cégek esetén 34,1% a női vezetők aránya, addig a 20 fő feletti cégeknél már kevesebb mint 22%. Az 50-250 embert foglalkoztató vállalatoknál 21, a 250 munkavállalónál többet alkalmazóknál viszont 22,8% a női vezetők aránya.

A második Orbán-kormány női tagjai

Nézegess képeket!

Elolvasom

A cégtulajdonosok körében is jelentős csökkenés figyelhető meg a cégmérettel fordított arányban. A kisvállalatoknál majdnem 40% a női tulajdonosok aránya, a tíz fő feletti cégek esetén ez az érték viszont csak 30% körül van.

A közlemény szerint a nők száma a felsővezetésben jellemzően egész Európában alulreprezentált, annak ellenére, hogy a kontinensen az egyetemi diplomások 60%-a nő.

Az Európai Bizottság tavaly novemberben döntött arról, hogy 2020-ra a tőzsdén jegyzett cégek vezetői körében - az ügyvezetői pozíciót kivéve - a nők arányának el kell érnie a 40%-ot.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A testület megállapította, hogy a Budapesti Értéktőzsde BUX indexében szereplő cégek felügyelőbizottságaiban 5,3% a részesedésük, ami elmarad az unió egészének 13,7%-os átlagától. Ráadásul a tavaly novemberi adatok alapján a felügyelőbizottsági elnökök és vezérigazgatók között egyetlen nő sincs Magyarországon - áll a közleményben.

Ezt is szeretjük