Ijesztő dolog derült ki a műanyag palackokról és dobozokról: veszélyes betegség kockázatát növelik
Meglepő dologra világított rá egy friss kutatás.
Közvetlen kapcsolatot találtak a kutatók a műanyag palackokban és ételtárolókban található bioszfenol A, valamint az inzulinérzékenység csökkenése, így a kettes típusú cukorbetegség kialakulásának lehetősége között.
Műanyag tárolók és cukorbetegség kockázata
Egy új tanulmány közvetlen bizonyítékot talált arra, hogy a biszfenol A - vagy a BPA -, az élelmiszerek és italok csomagolására használt vegyi anyag összefüggésbe hozható a hormonális zavarokkal és a cukorbetegség kockázatával, idézi a Business Insider cikkét az Index.
A biszfenol A egy műanyaggyártásban használt adalékanyag, az egyik legnagyobb mennyiségben gyártott vegyület, melyet főleg polikarbonát műanyagok előállításához használnak.
A polikarbonát műanyagok olyan áttetsző anyagok, melyeket előnyös optikai tulajdonságok, nagy fokú törés- és hőellenálló képesség jellemez, ezért a használatuk nagyon széles körben elterjedt. A BPA megtalálható szemüveglencsékben, elektromos eszközökben, autóalkatrészekben, valamint ételek és italok tárolására használatos edényekben is, írta a cikk.
Amerikai Diabétesz Szövetség 2024-es tudományos ülésszakán a kutatók most egy úttörő tanulmányt mutattak be. A szakértők közvetlen bizonyítékot találtak rá, hogy a biszfenol A csökkentheti az inzulinérzékenységet. Az inzulinra való képesség károsodását inzulinrezisztenciának nevezik. Ez krónikusan magas vércukorszintet és a 2-es típusú cukorbetegség sokkal nagyobb kockázatát jelentheti.
Todd Hagobian, a kaliforniai egyetem professzora és a tanulmány vezető szerzője a sajtóközleményben arra hívta fel a figyelmet, hogy az Amerikai Környezetvédelmi Ügynökségnek újra kellene gondolnia a műanyag palackokban, élelmiszer-tárolókban és más edényekben megtalálható BPA-kitettség biztonságos határértékeit, mert a vizsgálatok szerint még az úgynevezett biztonságos szintek is okozhatnak egészségügyi problémákat. Az Európai Bizottság azt javasolta, hogy 2024 végéig tiltsák be a BPA-t az élelmiszerekkel vagy italokkal érintkező termékekben.
Az üveges kiszerelés például lehetne alternatíva, ám a nyersanyagdrágulás és egyéb tényezők emelnék a termékek fogyasztói árát. Az alumíniumdobozos kiszerelés pont emiatt válik egyre népszerűbbé az egész világon: alacsonyak az előállítási költségei, és jók az újrahasznosítási tulajdonságai.
Több mint száz tudományos jelentés bizonyította az elmúlt években, hogy a BPA hormonkárosító hatásai több egészségügyi problémáért is felelnek. Rákos megbetegedésekkel, cukorbetegséggel, valamint hormonális zavarokkal is összefüggésbe hozható az anyag, de egyes tanulmányok szerint a férfitermékenységre is hat, illetve autizmust és figyelemzavart is okozhat.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mérgező hatását lassan, de folyamatosan fejti ki, melynek következményei csak később jelentkeznek. Az Európai Unió 2011-től tiltja a használatát cumisüvegekben, 2018-tól más gyerektermékekben, 2020-tól pedig a pénztári nyugták nyomtatására használt szalagoknál is.
Az eddigi bizonyítékok csak megfigyelésen alapultak, ami azt jelenti, hogy összefüggést mutattak a műanyagoknak való kitettség és bizonyos betegségek között, de az ok-okozati hatást nem voltak képesek bizonyítani.
A mostani vizsgálatban a Kaliforniai Állami Műszaki Egyetem kutatói 40 egészséges felnőttet vizsgáltak, akiket véletlenszerűen arra osztottak be, hogy naponta placebót vagy egy kis adag biszfenolt kapjanak. Négy nap elteltével a BPA-t - napi 50 mikrogrammot testsúlykilogrammonként, az amerikai hatóságok által jelenleg biztonságosnak minősített mennyiséget - kapó résztvevők kevésbé reagáltak az inzulinra, míg a placebocsoportban nem tapasztaltak változást.
Jelentős változás jön az egészségügyben: több vizsgálatot is kötelezővé tesznek
Ekkor lépnek életbe a változások.
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- benzin
- benzinkút