Minimálbérkörkép az EU-ban
A magyar minimálbér 2011-ben bruttó 78 000 forint, ami nem sokra elég. Tudd meg, máshol miből élnek!
Hazánkban jelenleg a minimálbér összege bruttó 78 000 forint, a szakképesítést igénylő pozíciók esetében pedig a garantált legalacsonyabb bér 94 000 forint havonta. Valószínűleg nem árulunk el nagy újdonságot azzal, hogy ebből az összegből majdhogynem lehetetlen megélni havonta.
Mégis, bár pontos adatok nincsenek, a becslések szerint nagyjából egymillióan élnek Magyarországon ennyiből. Áttekintésünkben számba vettük az EU többi országát, és utánajártunk annak, vajon hol lehet a legalacsonyabb fizetésből is elfogadható életszínvonalon élni.
Átlaghelyzet minimálbér tekintetében
A minimálbér a legtöbb országban nem az az összeg, amiből az emberek megélhetnek. Olaszországban, Norvégiában, Svédországban, Finnországban, Dániában, Ausztriában és Svájcban nincs törvényileg rögzítve, hogy mi az a legkisebb összeg, amit a munkáltató köteles az alkalmazottnak fizetni, náluk a kollektív szerződések határozzák meg a bérminimumot.
Németországban és Cipruson pedig a különféle szektorokban eltér a minimálbérek összege is, ugyanakkor annyi a törvényileg szabályozott összegeket látva biztosan kijelenthető, hogy az EU nyugati és keleti országai között igen jelentős - esetenként akár öt-tízszeres - különbségek tapasztalhatóak.
Bár a nyugati országokban természetesen megélni is drágább, a hivatalos adatok szerint az 1200 euró körüli átlagos minimálbér már elegendő a megélhetéshez - vagyis ennyi pénzzel nem kell dönteni, hogy bevásárolni megy valaki, vagy inkább a számlákat fizeti be.
Európa keleti régiójában ugyanakkor kritikusabb a helyzet, itt ugyanis 250 euró körül mozog átlagban az a minimum összeg, amit az alkalmazottak havonta hazavihetnek, ami nemcsak sokkal szűkösebb, de sok esetben majdhogynem kivitelezhetetlen megélhetést biztosít.
Újságírónk komoly kísérletre vállalkozott: egy hónapon át próbált minimálbérből megélni. Hogy ez milyen nehézségekkel, kihívásokkal és embert próbáló feladatokkal járt a számára, te is elolvashatod a blogjában!
Hol a legjobbak a minimálbérek?
Ha valaki a minimálbér mellett is biztos egzisztenciára vágyik, vagyis arra, hogy a lakbér, a számlák és a mindennapos szükségletek kifizetése után még akár egy kis megtakarítás is maradjon, egyértelműen Nyugat-Európában érdemes munkát keresnie.
A legmagasabb minimálbért a Luxemburgban dolgozók tehetik zsebre, a 2011. februári hivatalos adatok szerint itt ugyanis bruttó 1758 euró a kötelező bérminimum. Rögtön utána Írország, Hollandia és Belgium következik, 1462, 1424 és 1415 eurós minimálbérrel.
Az 1000 eurós határ fölött van még Franciaország és Nagy-Britannia, az előbbiben 1365 eurót vihetnek haza havonta a minimálbéresek, az Angliában dolgozók pedig 1139 eurónak megfelelő fontot, de az összegekből természetesen minden esetben lejön még az adó. Ezek a minimálbér tekintetében a legerősebb országok, ahol, habár a költségek is magasabbak lehetnek, ez az összeg még mindig elég egy kényelmes egzisztencia megteremtéséhez.
A második csoport tagjai az 1000 euró alatti minimálbérrel azok az országok, ahol már nem jelenthető ki, hogy a minimálbéren élőknek ne lennének megélhetési gondjaik. Ide tartozik Görögország 873 eurós bruttó minimálbérrel, Spanyolország, ahol 748 euró a legalacsonyabb fizetés, majd ezt követi Szlovénia, Málta és Portugália, 748, 665 és 566 eurós adózás előtti minimálbérrel.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A végeredmény: Magyarország a sereghajtók között
A harmadik csoportba azok az országok tartoznak, ahol a minimálbér bruttó összege nem éri el a 400 eurót, ami nem egy esetben komoly nehézséget jelent az ebből élőknek, akik kénytelenek olykor nélkülözni, hogy a számlákat befizethessék. Lengyelországban, Csehországban és Szlovákiában 349, 319 illetve 317 eurót keresnek a legalacsonyabb bérből élők. A többi országban még 300 euró sem üti azonban a minimálbéresek markát.
Lettország és Magyarország majdnem fej-fej mellett halad a 282, illetve 281 eurónak megfelelő minimálbérrel, de hazánk így is csak hátulról az ötödik helyet érdemelte ki az EU-s országok listáján. Ennél rosszabb helyzetben csak Észtországban, Litvániában, Romániában és Bulgáriában vannak a minimálbérből élők, hiszen ezekben az országokban 278, 232, 157, illetve 123 eurónak megfelelő összeget keresnek, melyből még kénytelenek adózni is.
OLVASD EL EZT IS!
- munka
- munkaerőpiac
Miért nincs esélye a kismamáknak az újrakezdésre?
- pénzügyek
- orbán viktor
Mennyi pénzt ígért Orbán, és mennyit kaptak a gyerekesek?
- fizetés
- európai unió