A méhecske nem felejt, és remek az arcmemóriája - Az ökológiaprofesszor elmondja, miért
A méhek képesek felismerni az emberi arcokat, de a sztori ennél még izgibb.
Köztudott, hogy a méhek hihetetlenül sokszínű és szorgos állatok, ezért muszáj óvni őket. Egy friss kutatás azonban újabb rejtett képességükre derített fényt.
David Tarpy ökológiaprofesszor és méhészeti szakértő egy podcastben beszélgetett arról, hogyan is látják a méhek a világot.
Méhecske arcmemóriája
Az egyik érdekes téma az volt, vajon ezek a hasznos rovarok képesek-e felismerni és megjegyezni az arcokat. A rövid válasz: igen. A méhek felismerik és megkülönböztetik az emberi vonásokat - ez pedig igaz különösen azokra, akiket gyakran látnak, mint például a méhészt.
Egy 2004-es cambridge-i kutatás során olyan jutalomrendszert fejlesztettek ki, ahol a méhek az arcok felismerését mézjutalomhoz társították. Hasonlóan ahhoz, amikor Pavlov kutyái megtanultak ételt kötni a csengő hangjához, amitől megindult a nyálelválasztásuk.
A méhek nagyon-nagyon gyorsan tanultak. A kutatás során négy különböző ember arcának fényképét tűzték egy táblára, majd a méheket cukros oldattal jutalmazták, ha arra vették az irányt. A rovarok rázümmögtek egy-egy képre akkor is, amikor megváltoztatták a fotók helyét. A tudósok így mérték, hogy képesek-e bizonyos emberek vonásait felismerni. A válasz pedig igen.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az persze, hogy ezt a méhek a hétköznapi életben is megteszik-e, kérdéses. Gyakorlatban, valljuk be, nem sok szükségük van arra, hogy egy embert megkülönböztessenek egy másiktól. Abba azonban elképesztő belegondolni, mennyi mindent fognak fel környezetükből ezek az apró élőlények. A kutatás eredménye annak fényében különösen meglepő, hogy a méhek kifejezetten rosszul látnak, így nem a szemük, hanem szaglásuk az elsődleges kommunikációs eszközük.
David Tarpy méhész azt is elárulta, hogy a méhek már akkor izgatottan várják őt, amikor megérkezik. Ez azonban kevésbé az arcmemóriájuknak, sokkal inkább a cirkadián ritmusuknak köszönhető. Utóbbinak köszönhetően képesek döntéseket hozni, előre "gondolkodni", és megérezni a közelgő veszélyt - jelen esetben a méhészt.
Furcsa dolog fertőzheti meg a kutyákat: érdekes eredményre jutott a kutatás
Meglepő, hogy mennyire ragadós ez a dolog, még a kutyák sincsenek biztonságban.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)