Lusta szülőknek vagy buta gyerekeknek?
Divat manapság magántanárt fogadni, vagy valóban szükség van rá? Ha szükséges, mikor, kinek, na és mennyiért?
Iskolába kerülve a gyerekek az óvodában addig megszokottaknál jóval keményebb elvárásokkal szembesülnek, amelyek alkalmanként tanulási nehézségekhez vezethetnek. Ilyenkor általában elég a szülői odafigyelés, de vannak alkalmak, amikor igenis korrepetálásra van szükség.
Magántanár: az első években nem ajánlott
Az általános iskola első két-három évében a gyerekeknek egyáltalán nem lenne szükségük kiegészítő oktatásra - hangsúlyozzák a pszichológusok.
Az első néhány év korrepetálás nélkül is elég megerőltető a kicsiknek, akik eddig naphosszat játszhattak az óvoda és az otthon biztonságában.
Azt, hogy valami nem stimmel az iskolában, általában az érdemjegyekből, értékelésekből tudod meg. Ha addig jól teljesített a gyerek, és váratlanul romlanak le a jegyei, nem feltétlenül szükséges azonnal magántanárhoz cipelni.
Lehet, hogy eddig fel nem fedezett látás- vagy hallásgyengeségben szenved, és ezért nem képes haladni a többiekkel az órákon. Talán a padtársa tereli el a figyelmét, vagy az is előfordulhat, hogy túlságosan vágyódik a szabadidő után, így feszültséget okoz neki az, hogy házi feladatot kell írnia ahelyett, hogy játszana.
Ne ess abba a hibába, hogy türelmetlen vagy a gyerekkel, sietteted: sokan túl hamar várják el, hogy a gyerekük tökéletesen olvasson, írjon és számoljon. Azt azonban be kell látnod, hogy a tanuláshoz idő kell, és nemcsak az alsó tagozatban, hanem a későbbiekben is.
Diszlexia, diszgráfia és társaik
A szakemberek szerint egyetlen alkalommal érdemes fejlesztő pedagógushoz fordulnod: ha felmerül a diszlexia lehetősége. Ez a rendellenesség a legtöbbször az iskolában fedezhető fel az olvasás- vagy írástanulás során.
A diszlexiás kisgyerek ugyanis hajlamos összecserélni a betűket, így mind a helyes olvasás, mint pedig a helyes írás jóval nagyobb nehézségeket jelent számára, mint a többieknek. A diszlexiát azonban könnyű félreértelmezni, pontosabban az egyébként ártatlan tévesztéseket a diszlexia számlájára írni. Ezért nem kell azonnal kétségbeesned, ha a kicsi, aki szeptemberben még csak ismerkedett a sulival, még nem olvas és ír tökéletesen karácsonykor. Ha azonban az olvasás- és az írástanulás terén látványosan elmarad a társaitól, akkor diszlexia gyanújával érdemes szakember segítségét kérned.
A felső tagozatban már érdemes lehet
Talán akkor a legajánlatosabb magántanár segítségét kérned, ha az otthoni tanulás alatt egyedül nem boldogulsz a gyermekeddel. Sokszor leszel türelmetlen, amelyet végül a kettőtök kapcsolata szenved meg. A pszichológusok szerint a házi feladatokban való segítség csak terheli a gyerek-szülő kapcsolatot, ezért érdemes ezt a feladatot inkább családon kívül szervezni. Figyelj azonban arra, hogy csak a legszükségesebb esetekben fordulj szakemberhez, hiszen a túlságosan terhelt gyerek előbb-utóbb megutálja a tanulást, és lehet, hogy később csak nagy erőfeszítések árán tudod majd az íróasztal mellé imádkozni.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy korrepetálásra, magántanárra általában az általános iskola felső tagozatától van szüksége a gyerekeknek. Ilyenkor ugyanis megváltoznak a követelmények, új tantárgyakkal bővül az órarend, és a legtöbb iskolás is ekkor kezd nyelveket tanulni.
A magántanárok esetében él az a mondás, hogy a drágább nem feltétlenül jobb. Mégis sokan hajlamosak az ár alapján megítélni az oktatás minőségét. Az, hogy ki a jó tanár, a tárgy és a tanuló elvárásai döntik el. Ha lehet, érdeklődj a tanár referenciáiról, néhány weboldalon például a tanulók minősíthetik tanáraikat. Esetleg kérdezz rá, milyen módszerekkel tanít, és milyen könyveket használ.
Érettségi előtt, szükség szerint
A középiskolában a magántanár szükségességéről általában maga a diák dönt. Az emelt szintű érettségire való felkészüléshez gyakran lehet szükség segítségre, de itt már korántsem kizárólag a képességekről van szó. Bármennyire jó iskolába járatod a gyerekedet, akadhat olyan tantárgy, amelyben a képességei ellenére sem teljesít jól. Sőt, azt sem szabad elfelejtened, hogy néhol többet követelnek azoktól is, akik az adott tantárgyból nem szeretnének emelt szinten érettségizni. Általánosságban igaz, hogy a legtöbb plusz órát a reál és nyelvi tantárgyak mellett az érettségi tárgyakból igényelnek a diákok.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Nyáron a pótvizsga, tavasz közeledtével pedig az érettségi a fontosabb, de nem ritka az évközben igényelt segítség sem - általában szintén az említett tárgyakból.
A magánórák ára Budapest és a vidéki városok, falvak között igencsak eltérő képet mutat. Míg egy általános iskolás 45 perces matematika korrepetálása Miskolcon 850 és ezer forint körül alakul, addig ugyanezért a fővárosban 1500, de akár 2 ezer forintot is elkérnek. A nyelvórák ára valamivel borsosabb: míg egy teljes 60 perces angolóráért Győrben például ezer, esetleg 3 ezer forintot kell fizetni, addig Budapesten akár 4-5 ezer forinttal is rövidebb lehetsz egy-egy óra után.
OLVASD EL EZT IS!
- testbeszéd
- állásinterjú
Ezen a 7 másodpercen múlik a jövőd!
- kínos
- munkahely
A legvisszataszítóbb női tulajdonságok a férfiak szerint
- pénz
- jogok