Döbbenetes adatok a levegő minőségéről: kiderült, hol a legsúlyosabb a helyzet

Egy frissen közzétett felmérésből kiderült, hogy a világ tíz legszennyezettebb levegőjű városából hét indiai.

Légszennyezettség most
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A világ tíz legszennyezettebb levegőjű városából hét Indiában található - derült ki az AirVisual és a Greenpeace frissen közzétett, 2018-as jelentéséből. A legrosszabb állapotban lévő indiai város az Újdelhitől délnyugatra fekvő Gugugram. Európában Szarajevó levegője a legszennyezettebb.

A toplistán az első öt között szerepel Ghaziabad, Faridabad és Bhivadi is, az első tízbe pedig Noida, Patna és Lucknov került be a szmog miatt. Újdelhi a világ legszmogosabb fővárosa az AirVisual levegőminőséget vizsgáló szervezet mérései szerint. A tízes toplistára a pakisztáni Faiszalabad és Lahore, valamint a nyugat-kínai Hszingcsiang is feljutott - számolt be róla a The Guardian online kiadása.

A Közel-Keleten és Afrikában minden vizsgált város, Dél-Ázsiában a 99%-uk, Kelet-Ázsiában 89%-uk légszennyezettsége haladta meg a határértéket. A két szervezet a világ mintegy háromezer városának levegőjét vizsgálta meg, és azt találta, hogy 64%-uk átlépte az ENSZ Egészségügyi Világszervezete - WHO - által a PM2,5 méretű mikroszemcsékre megállapított határértéket. Ez a mikroszemcse 2,5 mikrométernél, az emberi hajszál negyvenedrészénél is kisebb.

Hogyan mérik a légszennyezettséget?

A levegőszennyezettség mértékét a levegőben szálló mikroszemcsék koncentrációja alapján határozták meg. A legkisebb mikroszemcsék mélyen bejutnak a tüdőbe, és súlyos egészségkárosodást okoznak. A WHO becslései alapján évente a világon hétmillió ember hal meg idő előtt a levegő rossz minősége miatt.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A Chicagói Egyetem tavaly novemberben közzétett jelentése arra figyelmeztetett, hogy, ha hosszú ideig tartósan fennmarad a levegő szennyezettségének szintje, az négy évvel rövidíti meg átlagosan a várható élettartamot Indiában.

Kiemelt kép: Getty Images.

Valami sokkal hasznosabbra cserélte a papírtörlőt

Földünk állapotán csak odafigyeléssel és sok kis lépéssel lehet változtatni, például azzal, ha az ember megfigyeli, hogy a saját háztartásában mit tud tenni a hulladékképződés csökkentéséért.

Valami sokkal hasznosabbra cserélte a papírtörlőt: soha többé nem kell erre költenie

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük