A bánya mélyén csobogó víz a legrégebbi a Földön: több, mint 2 milliárd éves

A Kanadában található barlangban csobogó víz a legöregebb a világon.

Legrégebbi víz
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

2016-ban, egy kanadai bánya mélyén kutatók egy csoportja ősi felfedezést tett: a világ legrégebbi tavát. Körülbelül 3 kilométeres mélységben a víz 2 milliárd éves. A felfedezés legalább 500 millió évvel kitolta a legrégebbi addig ismert víz keletkezési dátumát. 

A korábbi rekordot az ugyanazon csapat által ugyanabban a bányában talált víz tartotta 2013 óta: az a víz körülbelül 2,5 kilométeres mélységből származott. A Kidd Creek Mine elnevezésű bánya valójában a világ legmélyebb bazális fémbányája, mert a réz, cink és ezüst keresése egyre mélyebbre viszi a bányászokat a földkéregben. 

A kanadai bánya mélyén fekvő víz a legrégebbi a Földön

Amikor a bányászok kincsek reményében egyre mélyebbre ástak, a kutatók kihasználták az alkalmat, hogy tovább kutassanak. A benne rekedt gázok tanulmányozásával elemezték a felfedezett vizet. Az olyan gázok, mint a hélium és a xenon csapdába eshetnek a kőrepedésekben megrekedt vízben, és ezek mérése meg tudja állapítani, hogy milyen idős a víz.

A kép csak illusztráció. Az ősi víz, amit találtak egy 3 km hosszú bánya legalján található, így valószínűtlen, hogy szép kék színben pompázna.
A kép csak illusztráció. Az ősi víz, amit találtak egy 3 km hosszú bánya legalján található, így valószínűtlen, hogy szép kék színben pompázna.
Fotó: Umkehrer / Getty Images Hungary

„Amikor az emberek erre a vízre gondolnak, úgy képzelik, ez egy kis mennyiségű víz, mely a sziklák közé rekedt” – mondta a felfedezést ismertető Barbara Sherwood Lollar nevű professzor a BBC News-nak . – Valójában azonban a víz inkább rátör az emberre. Több liter per perc sebességgel áramlik: a víz térfogata sokkal nagyobb, mint azt bárki feltételezte.”

Ráadásul nem a víz elképesztő kora az egyetlen fontos felfedezés. Amikor a kutatók elemezték a folyadékot, élet nyomait találták benne. Bár még nem találtak tényleges élő baktériumokat, amit felfedeztek, valójában az élet ujjlenyomata volt. Ebből arra következtetnek, hogy a mikrobiológia valamilyen formája élt a vízben, mégpedig nagyon hosszú ideig.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Abból a tényből, hogy valami képes volt túlélni, és valóban virágozni a vízben, amely oly régi és olyan mélyen található a Földön belül, fontos következtetések fakadnak. Nemcsak az évmilliárdokkal ezelőtti földi életről mesélhet nekünk, de segíthet a világon kívüli élet keresésében is.

Míg a folyók már nem folynak a Mars felszínén, a felszín alatt még mindig vannak víz- és jégüregek. Ezek közel sem olyan mélyek, mint a Kanadában felfedezett víz, és elképzelhető, hogy ezek az üregek képesek voltak a mikroorganizmusok életéhez szükséges feltételeket biztosítani.  

A Nyugat-Mecsek 6 legszebb látnivalója

Sokan a Kelet-Mecsek területén kirándulnak, pedig a Mecsek nyugati része is érdekes látnivalókat rejteget.

A Nyugat-Mecsek 6 legszebb látnivalója: az Abaligeti-cseppkőbarlangtól a Zsongor-kőig

Sokan a Kelet-Mecsek területén kirándulnak, pedig a Mecsek nyugati része is érdekes látnivalókat rejteget.

Elolvasom

A kiemelt kép illusztráció. Forrás: Getty Images.

Ezt is szeretjük