Soha nem találtuk volna ki: a világ legősibb színe állítólag a rózsaszín
A rózsaszín a tudományos magyarázat szerint a legősibb szín.
Sokszor mondják a rózsaszínre, mennyire nem természetes, milyen mű - még a tetőtől talpig műanyag Barbie baba is ezt a színt kapta kísérőjeként. Mindeközben jókora, világméretű tévedés, hogy ez a szép szín műanyag: a legősibb színről beszélünk.
A legősibb, amit egész pontosan 1,1 milliárd éves pigmentek alapján állítanak - meglepő módon nem brit tudósok, hanem ausztrál, amerikai és japán kutatók.
Így jöttek rá, hogy a rózsaszín a legősibb
Nyugat-Afrikában, a Szahara mélyén, a mauritániai Taoudeni-medencében sziklákat vizsgáltak meg. A kutatók porították a sziklákat, mielőtt kivonták és analizálták az ősi pigmenteket.
A pigmentek, melyeket találtak, fosszilizálódott klorofillmolekulák voltak, melyeket egykori, tengeri organizmusok termeltek. Bár korábban is leltek már ősi pigmentekre, ezúttal azoknál félmilliárd évvel régebbieket találtak. A pigmentek a mély pirostól a liláig fordultak elő koncentrált formában, de azokat felhígítva minden esetben ragyogó, élénk rózsaszínt kaptak a kutatók.
- Az élénk rózsaszín pigmentek molekuláris fosszíliák, melyeket az ősóceánban élő fotoszintetizáló élőlények termeltek. Az ősóceánban, mely már időtlen idők óta láthatatlanná vált - mondta Dr. Nur Gueneli, az Ausztrál Nemzeti Egyetem szakembere.
A rózsaszín pigmentek többet elárultak a föld élőlényeinek történetéről is, hiszen a pigmentet konkrétan egy apró cianobaktérium termelte az ősóceánban, mely a tápláléklánc elején elhelyezkedő élőlényként világossá teszi, miért is nem voltak akkoriban nála sokkal nagyobb élőlények a Földön.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A cianobaktériumok akkor kezdtek eltűnni a Földről, amikor a méretükben százszoros algák elszaporodtak. Ez mintegy 650 millió éve történt meg. Az algák tápanyagban gazdag élelmet biztosítva járultak hozzá az élővilág továbbfejlődéséhez, így tulajdonképpen a majdani ember kifejlődéséhez is.
A kutatók véletlenül találkoztak ezzel a felfedezésre váró ténnyel: egy olajtársaság egy évtizede küldött sziklamintákat az ausztrál egyetemre, így kezdték vizsgálni azokat.
OLVASD EL EZT IS!
- természet
- állatvilág
Falevél vagy faág? Nem, ezek állatok: a mimikri legnagyobb mesterei
- baktérium
- hosszú élet titka
3,5 millió éves baktériumot fecskendezett magába az orvos: állítja, meghosszabbítja az életet
- kutya
- kommunikáció