Mit tesz a kutya, ha sír a gazda? Érdekes kísérletben vizsgálták empátiájukat
Lassie-hatásnak nevezik a kutyák ezen reakcióját.
Elég belenézni egy kutya szemébe, az ember felé mélységes érzelmek áradnak. A szereteté, a hűségé, a bizalomé, az örök barátságé. Figyelik, értik a gazdájuk érzelmeit, képesek vele együtt érezni, és segíteni akarnak neki.
Erre mutatott rá egy érdekes kísérlet is, amit a John Hopkins Egyetemen végeztek, Emily Sanford vezetésével.
Ha sír a gazda, a kutya így viselkedik
Korábbi tanulmányokban is megállapították, hogy a kutyák nagyon érzékenyek az emberi sírásra. Sanford és csapata górcső alá vették a kutyák empátiájának működését: azt szerették volna kideríteni, hogy a gazda sírása cselekvésre ösztönzi-e a kutyát.
34 kutya bevonásával végeztek vizsgálatot, különböző fajtájú és méretű kutyákkal. Gazdáikat áttetsző ajtó mögé ültették, és azt kérték tőlük, hogy imitáljanak sírást, zümmögjenek, vagy énekeljenek egy dalocskát. A videó bemutatja, mi történt.
- Azt találtuk, hogy a kutyák nemcsak értik a gazdájuk figyelmét, hanem, ha a kutya tud egy módot, hogyan segíthetne neki, akkor bármit megtesz, hogy ezt véghez is vigye - mondta el Emily Sanford.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kutyák, ha a gazdájuk sírt, háromszor olyan gyakran nyitották gazdáikra az ajtót, mint az egyéb hangok kiadásakor. Ez a Lassie-hatás. A videó bemutatja, miként zajlott a kísérlet.
A kutatók azt is megnézték, milyen a kutyák stresszhormonszintje a kísérlet alatt. Azoké a kutyáké, akik a gazdáik segítségére siettek, alacsonyabb szintű volt, akik azonban nem, azoknál magasabb értéket mértek. Ennek oka, hogy az a kutya, amelyiknek volt lehetősége vagy képessége a segítségnyújtásra, kevésbé stresszelt, mint amelyik csak szeretett volna segíteni, de nem tudott.
Tehát, ha a kutya nem reagál látványosan a sírásra, az nem azt jelenti, hogy a gazda-kutya viszony nem tökéletes, hanem, hogy a kutya nem tudja, hogy mit tehetne, és emiatt kétségbeesik.
OLVASD EL EZT IS!
- pszichológia
- depresszió
Mi az a rumináció, és miért olyan rossz? Az egész életet tönkreteheti
- érdekesség
- pszichológia
Ezt a 4 dolgot nézi az arcodon, akinek bemutatnak: észre sem veszed, és feltérképezte
- olaszország
- olasz