A graffiti szó hallatán az ember automatikusan a kapucni rejtekébe bújt, festékfújó palackot rázó fiatalokra és a felüljárók tartópilléreire pingált színes formákra asszociál.
Pedig nem kell ahhoz sem szórós festék, sem felüljáró, hogy graffitik készülhessenek. Jó néhány évszázaddal ezelőtt a közölni vágyó középkoriak is készítettek hasonlókat, a maguk módján. Templomok falai őrizték meg felvésett gondolataikat és rajzaikat.
Középkori falfirkák
Norfolki szakértők Anglia-szerte számos templom kövein találtak a középkorban felvésett graffitiket: ilyeneket mutatunk a következő galériában.

A bal graffitit a suffolki Troston templom fala őrizte meg. A jól kivehető, pillangófejdíszt viselő asszony mellett egy szarvas áll. Középkori viseletet őriz ez a másik, Swannington templomban lelt graffiti is: hosszú köpenyes, csuklyás férfit ábrázol.

A bal oldali, süveges, szakállas fejet Norfolkban, a Scole templomban találták. Leginkább egy középkori püspökre emlékeztet. A suffolki Stoke-by-Clare templom falára egy kalapos, furulyás zenészt ábrázoló graffiti került.

Kelet-Angliában pár évszázada számos szélmalom állt: ezek közül örökíthetett meg egyet a bal graffiti. A pajzsot a Troston templom falán találták, ám több különböző család címerére is hasonlít, így nem tudni, melyikre utalhatott pontosan.

Nem csak rajzok, feliratok is őrzik a középkori graffitizők gondolatait. A fenti sorokat latinul vésték fel: "A lidgate-i John készítette Szent Simon és Szent Jude napján". A felirat eszerint egy október 28-i napon készült. A lenti, kódolt sor ugyanattól a kéztől származhat, és Lady Catherine-nek címezték.

A házat a norwichi katedrálisban vésték fel, és ugyancsak itt leltek a jobb oldali rajzra is, mely egy démont ábrázolhat.

Ezt a látványos csomót, melyet Salamon-csomónak hívnak, a lidgate-i templom falára vésték fel. A jobb oldali graffitire a norwichi katedrális falán leltek, és egy kereskedőhajót örökíthetett meg.

A cley-i, tengerparti templom falára szintén egy hajót véstek. Mellette egy karikatúraszerű ábrázolás Litchamből, az All Saints, azaz Mindenszentek nevű templomból.

Ezt a szívgraffitit is a Mindenszentek-templomban fedezték fel, és feltehetően imaként kerülhetett a falra. A középkori graffitik közt jellemzőek voltak a körkörös vésések is. Ezek valószínűleg a gonosz erejét távol tartó szimbólumok voltak.