Új koronavírus-szerű kórokozóval kísérleteztek Kínában, és halálosabb, mint az eddigiek: a nyugati tudósok felháborodtak

Egy kínai laboratórium mutáns, koronavírus-szerű kórokozót hozott létre, a nyugati tudósokat felbőszítette az új tanulmány.

Koronavírus-kísérlet Kínában
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Kínában végzett kutatás vitákat gerjesztett tudományos körökben, miután közzétették a tanulmányukat egy mutáns koronavírushoz köthető kórokozóról, amely a kísérletek szerint 100 százalékos halálozási arányt okozott fertőzött egereknél.

Koronavírussal kapcsolatos kísérlet Kínában

A Pekingben publikált vizsgálat során a GX_P2V mutált törzsével kísérleteztek, amit még a malajziai tobzoskákban fedezték fel 2017-ben, három évvel a Covid-19 járvány előtt. Humanizált egereket, melyekbe emberi génváltozatokat ültettek, fertőztek meg. Ez a tanulmány az első a maga nemében, és kiderült, hogy a kórokozó halálosabb lehet, mint az eddig ismertek, 100%-os mortalitási arányról számoltak be. 

koronavírus kísérlet
Fotó: filo / Getty Images Hungary

Az egerek 8 napon belül elpusztultak, ami meglepően gyors ütem. Eleinte fogyni kezdtek, lassult a mozgásuk, a testtartásuk meggörnyedt, majd később a tüdejüket, a csontjaikat, a szemüket, a légcsövüket, az agyukat is megtámadta a kór, a szemük teljesen kifehéredett egy nappal a haláluk előtt. 

A szerzők szerint ez egyedülálló modellt biztosít a a SARS-CoV-2-vel rokon vírusok patogén mechanizmusainak megértéséhez, ám ezzel nem értenek egyet a nyugati tudósok, akik közül egyesek szörnyűnek és haszontalannak minősítették ezt a kutatást, mivel nem ad betekintést abba, hogy a GX_P2V vírus hogyan hathat az emberre.

- Nem látok semmi érdekeset, amit tanulni lehetni abból, hogy furcsa humanizált egérfajtát erőszakkal megfertőznek egy véletlenszerű vírussal. Ellenkezőleg, láttam, hogy az ilyen dolgok hogyan sülhetnek el rosszul - írta Francois Balloux, a University College London Genetikai Intézetének epidemiológiai szakértője az X-en.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Hozzátette, hogy a kutatás során nem határozták meg a biológiái bizonysági óvintézkedéseket, ami felveti azt az aggályos lehetőséget, hogy a meggondolatlanul végzett kísérlet az elszigetelés nélkül potenciálisan pandémiát okozhat. Ürge-Vorsatz Diána klímakutató korábban nyilatkozott arról a Femina oldalán, hogy a klímaváltozás és a járványhelyzet hogyan fog alakulni a jövőben. 

Richard H. Ebright, a Ruger’s Egyetem biokémiai professzora egyetértett Balloux-val, míg Gennadi Glinsky, a Stanford nyugalmazott orvosprofesszora ezt írta: „Ezt az őrületet meg kell állítani, mielőtt túl késő lenne.”

Miért dönti le egyeseket a lábukról a Covid, míg másokat nem? Ez lehet a válasz a kérdésre

A Covid egyeseket akár hetekre az ágynak dönt, míg mások szinte észre sem veszik, hogy elkapták - hogyan lehetséges ez?

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük