Több ezer ember korai halálát akadályozhatta meg a koronavírus: így magyarázzák a jelenséget a kutatók
Úgy tűnik, a koronavírusnak nemcsak súlyos hátrányai, hanem előnyei is vannak.

- Minden eddiginél fontosabb most a vérplazmaadók szerepe - csatlakozz! (x)
- Túl a virágon: 5 egyedi ajándékötlet anyák napjára! (x)
- Hatékony ápolás a természettel összhangban (x)
- Tudod, hol vásárol Lékai-Kiss Ramóna? (x)
- Védjük meg kedvenceinket! (x)
- Eljött a kert- és teraszszépítés ideje! (x)
- Szédülés idős korban: ártalmatlannak tűnik, de komoly következménye lehet! (x)

- Kipróbáltuk a legegyszerűbb bőrszépítő kombót: így a leghatásosabb a hialuronsavas hidratálás »
- Sosem mondanád meg, miből készültek ezek a menő táskák: Karl Lagerfeld kedvenc darabját gondolta újra a csodaszép modell »
- Szuperfinom reggeli, amitől leapad a kiálló has: elhajtja a vizet, és gyorsítja az emésztést a zöld teás zabkása »
- Kvíz: melyik folyó mellett van Makó? 10 kérdés Magyarország földrajzáról
- Gregor Bernadett levágatta hosszú haját: a rövidebb frizurát imádják a rajongói
- 10 kérdés biológiából, amit a suliban még tudni kellett: melyik igaz az állítások közül?
- Kvíz: mennyire ismered Magyarországot? Teszteld magad!
- Emilio felesége bombázó modellé fogyott: Tináról dögös fotók készültek
Már több mint egy éve megváltozott teljesen az életünk a koronavírus miatt, ez pedig a környezetünkre is nagy hatással volt. A kijárási korlátozások hatására szinte teljesen elcsendesedett a Föld, de más következményei is lettek annak, hogy lényegesen kevesebb mozgástere volt az embereknek.
A Centre for Research on Energy and Clean Air nevű kutatóközpont nemrég közzétette legfrissebb tanulmányát, amiben a 2020-as adatok alapján megállapították, hogy a levegő minőségének javulásával Európában közel 38 ezer ember korai halálát sikerült megelőzni. Ez Magyarországra kivetítve nagyjából 1500 embert jelent.
Így változtatta meg a levegő minőségét a koronavírus
A kutatók szerint az eredmény egyértelműen annak köszönhető, hogy 2020-ban visszaesett a fosszilis energiahordozók használata, a nitrogén-dioxid-szennyezés 14, a finomszemcsés 7, az ózonszint pedig 4 százalékkal csökkent. A halálozások visszaesése mellett a szennyezés alacsonyabb mértéke más egészségügyi előnyöket is előidézett: a 10 millióval kevesebb munka nélküli nap miatt 17 ezerrel kevesebb új asztmás esetet diagnosztizáltak a gyermekeknél, 29 ezer embernek nem volt szüksége sürgősségi ellátásra az asztmás rohamok miatt, és 4700-zal kevesebb koraszülés volt.

Az egészségügyi hatáselemzés arra is rávilágít, hogy a levegő szennyezettsége a javult levegőminőségtől függetlenül hogyan járul hozzá az egészségügyi rendszer terheléséhez a járvány idején. A légszennyezés miatt több ember szenved olyan, már meglévő állapotoktól, amelyek még jobban megnehezítik a mindennapjaikat, és ezáltal a fertőzésnek is sokkal jobban ki vannak téve.
A tanulmány szerint a nitrogén-dioxid-szennyezés szintjének legnagyobb csökkenése az Egyesült Királyságban, Spanyolországban, Franciaországban és Svédországban található. A szállópor legnagyobb mértékben Szerbiában, Magyarországon, Csehországban és Szlovákiában csökkent. Az európai fővárosok közül Róma, Párizs, Zágráb, Athén, Lisszabon és Varsó azok a városok, ahol a levegő minőségével összefüggésbe hozható káros egészségügy hatások a leginkább mérséklődtek.
Terjedhet a koronavírus kilincsek és nyomógombok felületén? Megvizsgálták, mennyire fertőzésveszélyesek
Kiszámolták, mennyi lehet annak a kockázata, hogy valaki a különböző, gyakran megérintett felületeken keresztül fertőződjön meg.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)