A korlátozások hatása: több mint 3 millió életet menthetett meg a bezárkózás

Ugyanakkor figyelmeztettek: ez még csak a világjárvány kezdete.

szomszedok
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Több mint 3 millió életet mentettek meg a koronavírus-járvány megállítására elrendelt korlátozások Európában a brit Imperial College London kutatócsoportjának becslése szerint. A tudósok a BBC-nek elmondták, hogy az áldozatok száma óriási lett volna a kijárási korlátozások és a bezárások nélkül.

Az Imperial College kutatása 11 európai ország - Ausztria, Belgium, Dánia, az Egyesült Királyság, Franciaország, Németország, Norvégia, Olaszország, Spanyolország, Svájc és Svédország - korlátozásainak hatását elemezte az intézkedések kezdetétől május elejéig. Mintegy 130 ezer ember halt meg ezekben az országokban az időszak végére.

3,1 millió életet menthettek meg a korlátozások

A kutatók betegségmodellezést végeztek, hogy megbecsüljék, hány áldozata lett volna az új koronavírus okozta Covid-19 betegségnek a korlátozó intézkedések nélkül. A tanulmányt ugyanaz a kutatócsoport készítette, amelyik az Egyesült Királyság bezárásokat elrendelő döntéseihez nyújtott segítséget. A becslés szerint május 4-ig 3,2 millió ember halt volna meg, ha nem zárják be az intézményeket, és nem kérik arra az embereket, hogy maradjanak otthon.

Ez azt jelenti, hogy körülbelül 3,1 millió életet mentettek meg a bezárások, ebből 470 ezret az Egyesült Királyságban, 690 ezret Franciaországban, 630 ezret Olaszországban - olvasható a Nature tudományos lap aktuális számában közölt jelentésben. A számításokhoz feltevések is járulnak, melyek befolyásolják a becslést.

Feltételezik, hogy az új koronavírus veszélye miatt senki sem változtatna a viselkedésén a korlátozások nélkül, valamint a kórházak nem terhelődnének túl, ami a halálozások emelkedését eredményezné. A tanulmány a kijárási korlátozások egészségi következményeit sem veszi figyelembe, melyekből talán évek alatt lehet felgyógyulni. A kutatók szerint az említett országok lakosságának legfeljebb négy százaléka fertőződött meg.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Seth Flaxman, a kutatócsoport tagja a BBC-nek elmondta, "ez még csak a világjárvány kezdete", a korlátozások lazításával a vírus újra terjedni kezdhet. Szintén a Nature-ben jelent meg egy másik tanulmány, melyet a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem tudósai készítettek, és a kínai, dél-koreai, iráni, franciaországi és egyesült államokbeli korlátozások hatásait elemezte. Becslésük alapján a korlátozások mintegy 530 millió fertőzést előztek meg a vizsgált országokban.

A kutatók szerint a korlátozások bevezetését közvetlenül megelőzően az esetszám kétnaponta duplázódott. Solomon Hsiang, a tanulmány egyik szerzője úgy ítéli meg, hogy a globális korlátozások "rövidebb idő alatt több életet mentettek meg, mint korábban bármikor".

Fotók: Getty Images

6 dolog, amit kötelező tisztítani a koronavírus idején

Azt már szinte mindenki tudja, hogy hazaérve elmaradhatatlan a cipő fertőtlenítése, a ruhák elzárása vagy kimosása, illetve az alapos kézmosás is. Azonban van néhány dolog, amire bár kellene, mégis kevesebb figyelem irányul.

Szinte senki nem fertőtleníti, pedig kellene: 6 dolog, amit kötelező tisztítani a koronavírus idején

Vannak olyan tárgyak, melyeket a legtöbben a rendszeres érintés és használat ellenére sem fertőtlenítenek, pedig fontos lenne.

Elolvasom
Ezt is szeretjük