A piacok a mindennapi élet fontos részei voltak régen, a legtöbbet központi helyre, a templomok mellé építették. De a századforduló Budapestjén volt piac más helyszíneken is, például széles utcákon, ahol kétoldalt elfértek az árusok.
Nemcsak a napi betevő beszerzése miatt voltak fontosak ezek a helyszínek, hanem információcserére, találkozásra is kitűnő alkalmat kínáltak.
Fővárosi piacok régen
Piac működött a rakparton, a Széll Kálmán téren és a Városház téren is
A piacok népszerűsége a 20. század elején sem csökkent, de sok szabadtéri vásár fedett térbe, vásárcsarnokba költözött. Leghíresebb közülük a ma is működő Fővám téri Központi Vásárcsarnok, de hosszú múltra tekint vissza a Lehel téri és a Bosnyák téri piac is.

Az 1894-ben készült képen az egykori Városház téren található piac látható a Piarista és a Váci utca felé nézve. Ma a tér helyén a piarista tömb található.
Fotó: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára / Klösz György fényképei

A mai II. János Pál pápa tér régen nagy piac helyszíne volt, amit egykori neve, az Új Vásár tér is megörökített. A felvétel 1895 után készült.
Fotó: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára / Klösz György fényképei

Hasonló időszakból származik ez a kép is, ami a Hal téren a Torony utca - Duna utca saroktól az Irányi (Kalap) utca felé nézve készült. Ezen a piacon elsősorban Fanda Ferenc halászmester portékáit árulták.
Fotó: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára / Klösz György fényképei

Nemcsak tereken tartottak piacot, hanem széles utakon is, mint a képen látható pesti alsó rakparton a Fővám tér mellett. Szemben az akkori Ferenc József híd, a mai Szabadság híd látható.
Fotó: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára / Klösz György fényképei

Kicsit előreugorva az időben, 1931-ben járunk, a Garay téri piac átépítésekor. Ekkor épült a korábbi szabadtéri piac helyén kétszintes épület, amit 1970-ben korszerűsítettek. Bár a Vásárcsarnok azóta bezárt, a piac más formában ma is működik.
Fotó: Fortepan / Lőw Miklós

Ezen a képen a ma is teljes kapacitással működő Fővám téri Központi Vásárcsarnok látható. És Surányi Magda színművésznő, aki kosárral a karján végzi a heti bevásárlást 1949-ben.
Fotó: Fortepan / Kovács Márton Ernő

Talán meglepő, de a mai Széll Kálmán téren is tartottak piacot, legalábbis ez az 1951-ben készült kép ezt bizonyítja. A következő évben nyílt meg a ma is működő Fény utcai piac, ami átvette a tértől ezt a funkciót.
Fotó: Fortepan / UVATERV

Egy másik legendás piac, a Lehel téri piac helyén ma szintén vásárcsarnok működik. Az 1950-es években még Élmunkás téri piacnak hívták, mivel a tér mellett felépült négy lakóházat élmunkások vehették tulajdonba.
Fotó: Fortepan / Ungváry Rudolf

1955-ben kezdték el építeni a Bosnyák téri piacot, melyet 1961-ben adtak át. A képen még félkész állapotban, de már a mai helyén látható Zugló központjában, a Páduai Szent Antal-templom mellett.
Fotó: Fortepan / Samodai József Zuglói Helytörténeti Műhely

Az Ecseri úti használtcikk-piac nem maradhat ki a piacokat bemutató sorozatból. Ez a kép 1964-ben készült, amikor a piac még Ferencvárosban működött, de ugyanebben az évben mai helyszínére, a Nagykőrösi útra költözött. Nevét viszont megtartotta, most Ecseriként ismert.
Fotó: Fortepan / Balla Demeter / Hegyi Zsolt jogörökös adománya
Nézegess még több régi képet! Ilyen volt a kempingezés a Balatonon
Imádni való, nosztalgikus fotókat mutatunk a Kádár-kori kempingezésekről.
Így kempingezett a család régen a Balatonon: kevés kellett régen a nyaraláshoz, és milyen jó volt!
Nézegess képeket!
Elolvasom
(Képek forrása: Getty Images Hungary, Fortepan)