Ez az élelmiszer drágult leginkább tavaly óta: két számjegyű lett az infláció

2022. májusban a fogyasztói árak átlagosan 10,7%-kal meghaladták az egy évvel korábbit.

margarin
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

2022 májusában a KSH közlése szerint átlépte a 10 százalékot az infláció mértéke. A hivatal tájékoztatásából az is látszik, hogy az árak egy hónap alatt is gyorsabban emelkedtek, mint az korábban tapasztalható volt. 

Tavaly májushoz képest a legjelentősebben az élelmiszerek és a tartós fogyasztási cikkek ára nőtt. 

10,7 százalék az éves infláció májusban

A Központi Statisztikai Hivatal tájékoztatása szerint 12 hónap alatt, tehát 2021. májushoz viszonyítva 18,6%-kal emelkedett az élelmiszerek ára. Ezen belül a margariné 41,4, a kenyéré 37,5, a sajté 35,4, a baromfihúsé 34,3, a száraztésztáé 33,3, a tejtermékeké 30,3, a tojásé 29,9, a péksüteményeké 27,3, az idényáras élelmiszereké (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déligyümölcs összesen) 12,8, az alkoholmentes üdítőitaloké 10,0, a csokoládéé, kakaóé és a cukoré 3,9%-kal.

A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 6,4, ezen belül a szeszes italok 8,1%-kal drágultak. A tartós fogyasztási cikkekért 11,4, ezen belül a konyha- és egyéb bútorokért 18,4, a szobabútorokért 18,3, a használt személygépkocsikért 15,4, az új személygépkocsikért 10,6%-kal kellett többet fizetni.

A lakásjavító és -karbantartó cikkek ára 28,3, az állateledeleké 22,3, a járműüzemanyagoké 10,8%-kal lett magasabb. A szolgáltatások díja 6,8%-kal emelkedett, ezen belül a lakásjavítás és -karbantartás 20,1, a járműjavítás és -karbantartás 14,4%-kal került többe.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Egy hónap alatt, 2022. áprilisához képest átlagosan 1,7%-kal nőttek a fogyasztói árak, az élelmiszerek 3,5%-kal drágultak, a vaj esetében figyelhető meg a legnagyobb, 9,0%-os drágulás, de a főcsoporton belül a friss zöldségek csoportját leszámítva minden termékkör ára magasabb lett. 

Nem követik a bérek az inflációt

Százból 94 vezető az infláció hatásainak ellensúlyozására az idei év első négy hónapjában már emelt bért, ugyanakkor 93 százalék szerint további bérfejlesztésre lenne szükség - tájékoztatott az Edenred digitális szolgáltató cég friss online felmérésének eredményéről.

Nem követik a bérek az inflációt, pedig 10-ből 9 vezető szerint emelésre lenne szükség

Szinte minden vezető úgy érzi, hogy további fizetésemelésekre lenne szükség egy felmérés szerint.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük