Sissinek és Horthynak is volt tetoválása: mit jelentettek a bőrbe festett szimbólumok?

A tengerészek körében jóformán kötelező kelléknek számított a tetoválás, Horthy Miklós kormányzó karját is díszítette egy.

Horthy tetoválása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A tetoválást sokáig a fiatalok hóbortjának tartották, és ferde szemmel néztek azokra, akik különböző mintákkal ékesítik a testüket. Hogy ez esztétikus-e, az természetesen egyéni ízlés kérdése, de az vitathatatlan, hogy a bőr ilyen jellegű díszítésének óriási hagyománya van, igaz, a történelem korábbi szakaszaiban a mainál nagyobb jelentőséget tulajdonítottak neki. 

Olyan híres-hírhedt személyek is tetováltatták magukat, akikről a legtöbben talán nem is gondolnának effélét. 

Horthy Miklós tetoválása

Míg napjainkban már teljesen természetes, hogy mindenki azt varrat magára, amit csak szeretne, régebben a tetoválás hagyománya különösen egyes szubkultúrákban virágzott, azokon belül is meghatározott szimbólum- és motívumrendszerek terjedtek el. A tengerészek körében szinte kötelező kelléknek számított a tetoválás, az európai matrózok esetében a 16. századig, az amerikaiaknál a gyarmati időkig vezethető vissza a hagyomány. Az ábrák az önkifejezésen, az összetartozás jelzésén, illetve meghatározó élmények rögzítésén túl jószerencsét hozó talizmánként is szolgáltak a veszélyes vízi utakon.

Évszázadokon át kezdetleges, egyebek mellett puskaporból és koromból álló pigmentekkel történt a díszítés akkor, amikor épp kikötött a hajó, később, a 19. század második felében egykori tengerészek professzionális szalonokat nyitottak a kikötővárosokban. 

A matrózok körében leggyakrabban a hajózáshoz hol szorosabban, hol lazábban kapcsolódó szimbólumok bukkantak fel, fecskék, iránytűk, sellők, hajók, horgonyok díszítették a legénység testrészeit. 

Horthy Miklós az Osztrák-Magyar Monarchia tengerésztisztjéből lett a Magyar Királyság kormányzója, így tulajdonképpen nem meglepő, hogy tetoválással is rendelkezett. A bal karját borította be egy méretes, zöld és arany színben játszó, tekergőző sárkány, amit fiatalon egy angliai út során, állítólag alkohol hatása alatt készíttetett, ám a későbbiekben is büszkén viselt.

Akkor egy kis színesben is megemlékezünk a ma 60 éve elhunyt Horthy Miklósról, mintha csak az "Ellenforradalmi...

Közzétette: Page Not Found történelmi stúdióblog – 2017. február 9., csütörtök

A strandoló kormányzóról készült fotó is megörökítette a mintát. A sárkánytetoválás egyébként tradicionálisan azt jelképezte, hogy a viselője Kínában teljesített szolgálatot, vagy áthaladt a nemzetközi dátumválasztó vonalon - utóbbit többnyire arany sárkány jelezte. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a nemi egyenlőtlenség és a toxikus maszkulinitás jelenségéről beszélgettünk. Mi a különbség a férfiség és a férfiasság között? Mi számít toxikus maszkulinitásnak, miért alakult ki, és vajon köze van-e a Metoo mozgalomhoz? Miért van annyira kevés női vezető, és miért csak férfias személyiségű nők kerülnek vezetői pozícióba? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a válaszokat Szél Dávid pszichológus, Leszkovszki Máté újságíró, és Pintér Ada.

Promóció

Az ismert történelmi személyek közül természetesen nem csak Horthynak volt tetoválása. Állítólag Erzsébet királyné, Kossuth Lajos és Széchenyi István is viselt egy-egy mintát. A tengerésztetoválásokra pedig jó példa az 1947 és 1972 között uralkodó IX. Frigyes dán király, aki a Dán Tengerészeti Akadémián tanult, ellentengernagyi rangot szerzett, és számos tetoválást csináltatott, egyebek mellett madarakat és sárkányokat varratott magára, amiket büszkén vállalt fotókon is. 

A több ezer éve megfagyott hercegnőn ősrégi tetoválás díszeleg

A tetoválás több ezer éves kifejezési eszköze a személyiségnek, vágyaknak, hiedelmeknek és különböző szimbólumoknak. Az egyiptomi régészeti ásatásokon túl bukkantak már tetovált múmiákra Oroszországban és Szudánban is. Bőrfelületeik gyakran a természeti tényezőknek, például a jégnek vagy az alacsony páratartalmú levegőnek köszönhetően maradhattak olyan ép állapotban, hogy még az utókor is láthatja a különleges jelentéssel bíró, ősi tetoválásokat.

A több ezer éve megfagyott hercegnőn ősrégi tetoválás díszeleg - Különös formájú alkotásokat találtak a bőrén

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük