Miért látszik a Hold néha napközben is? Ez a tudományos magyarázat
A Hold valójában napi 12 órán át fent van az égen.
A Napot a nappali órákhoz, a Holdat az éjszakához társítjuk. Gyerekkorunk óta. Időről időre mindenkiben felmerül azonban a kérdés, hogy fordulhat elő, hogy olykor nappal is látjuk a Holdat?
A válasz röviden annyi, hogy a Hold és a csillagok alapvetően mindig valahol az égen vannak, csak nem mindig láthatóak.
Ezért látszik a Hold napközben is
A Holdnak nincs saját fénye, a Nap fényét veri vissza. Kering saját tengelye körül, valamint a Földet is naponta egyszer megkerüli. Ebből a Föld körüli keringésből adódik, hogy minden 24 órából körülbelül 12 órában a horizont felett van. Ennek az időnek egy része pedig általában a nappali - reggeli, esti - órákra esik, csak alaposan szemügyre kell venni az égboltot. Amikor a nap során a Nap fényereje nagyon nagy, akkor nem látszik a Hold, ilyenkor ugyanis a Nap összes fénye visszaverődik róla.
Ezenkívül havi két olyan időszak van még, amikor egyáltalán nem látszik a Hold napközben. Az egyik újhold idején: ilyenkor túl közel van a Naphoz az égen ahhoz, hogy észrevedd. A másik pedig teliholdkor: ekkor napnyugtakor kel és napkeltekor nyugszik, tehát csak az éjszakai órákban látható.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Miért változik a Hold színe?
A Holdat olykor sárgának, máskor rózsaszínnek láthatod attól függően, milyen magasan helyezkedik el az égbolton. Amikor közel van a horizonthoz, több légköri részecske van köztünk és a Hold között. Ezek a részecskék pedig szórják, illetve megszűrik a Hold fényét, melyből adódóan a felkelő Hold sokszor sárgának, rózsaszínnek, esetleg vörösesnek hat.
Így néz ki a Föld a Holdról nézve
Gondolkodtál már azon, hogy vajon a Föld milyen lehet a Holdról szemlélve? Látványos fotókon mutatjuk.
Így néz ki a Föld a Holdról nézve: látványos felvételeken mutatták meg
Csak nagyon keveseknek adatik meg, hogy a Holdról is szemlélhessék a Földet, de talán ez a videó kicsit segít jobban megérteni az égitestek mozgását.
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary