Mennyire veszélyes a higanyos lázmérő? Sok háztartásban még ott van

Mi a teendő, ha eltörik a higanyos lázmérő?

Higanyos lázmérő eltört
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Napjainkban sokféle lázmérő közül lehet választani. Vásárolhatsz fülhőmérőt, homlokhőmérőt, homlokmatricát, hagyományos digitális lázmérőt. Az évtizedeken át használt higanyos lázmérőt azonban 2009-ben kivonták a forgalomból. Ettől függetlenül természetesen számos otthonban a mai napig ott van fürdőszoba- vagy hálószobaszekrényben.

Bár a szakemberek arra kérik a lakosságot, hogy ezeket a régi típusú hőmérőket adják le a veszélyeshulladék-gyűjtő telepeken, sokan ragaszkodnak hozzájuk. Azt mindenesetre érdemes tudni, hogy valójában mennyire veszélyesek ezek a darabok, és mi a teendő akkor, ha eltörik.

Mennyire veszélyes a higanyos lázmérő?

A higanyos lázmérővel semmi baj egészen addig, amíg el nem törik. Mivel ezek az eszközök üvegborításúak, ezért amennyiben leesik, jó eséllyel vége is van. Ilyenkor nem kell megijedni, még akkor sincs nagy baj, ha bőrrel érintkezik. Amennyiben nem sérült bőrfelületre kerül, nem okoz mérgezést. A veszélyt sokkal inkább a higanygőz belélegzése jelenti. Épp ezért nem mindegy, hogyan cselekszel, ha eltörik a lázmérő. Fontos, hogy ne porszívózd fel, mert a készülékből a mérgező higanygőz a levegőbe kerül. A seprűt is felejtsd el, mert a higany még apróbb cseppekre esik, és nagyobb felületen tud párologni.

Ezt kell tenni, ha eltörik a higanyos hőmérő

  • Ellenőrizd, hogy nem fröccsent-e valakire a higany. Ha ruhára került, óvatosan távolítsd el a szennyezett ruhadarabot.
  • Amennyiben a bőrre került, nedves papírtörlővel óvatosan töröld le.
  • Ügyelj rá, hogy a higanyt ne hordd szét a lábaddal.
  • A gyerekeket, háziállatokat tartsd távol a helyszíntől!
  • Nyiss ablakot, kezdd szellőztetni a helyiséget külső irányba.
  • Ne hajolj közel a higanyhoz, és vegyél fel gumikesztyűt.
  • Papírlap segítségével tereld össze a higanycseppeket. 
  • Ha összegyűjtötted a kiömlött higanyt, tedd egy széles szájú, zárható tárolóedénybe - ez lehet például egy vitaminos doboz.
  • A szabad szemmel nehezen látható, nagyon apró cseppek azonosításához zseblámpára is szükséged lehet.
  • Az apró cseppeket szedd össze ragasztószalaggal. Ha ezzel kész vagy, a ragasztószalagot csomagold papírtörlőbe, amit helyezz egy zárható műanyag zacskóba.
  • Ha minden apró cseppet összeszedtél, mosószeres vízzel moss fel alaposan.
  • A következő napokban szellőztess gyakrabban.
  • Az összetakarított higanyt, a szennyezett ruhaneműt és a tisztítás során használt eszközöket tedd egy szemeteszsákba, majd zárd le ragasztószalaggal.
  • Semmiképp ne tedd a kommunális hulladék közé, vidd a legközelebbi veszélyeshulladék-gyűjtő telepre.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a nemi egyenlőtlenség és a toxikus maszkulinitás jelenségéről beszélgettünk. Mi a különbség a férfiség és a férfiasság között? Mi számít toxikus maszkulinitásnak, miért alakult ki, és vajon köze van-e a Metoo mozgalomhoz? Miért van annyira kevés női vezető, és miért csak férfias személyiségű nők kerülnek vezetői pozícióba? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a válaszokat Szél Dávid pszichológus, Leszkovszki Máté újságíró, és Pintér Ada.

Promóció

A világ 3 legveszélyesebb étele

A világban vannak olyan ételek is, amelyek megrendelésével a vendég kimondva-kimondatlanul is a szakács kezébe adja az életét: rosszul elkészítve ugyanis akár halálos mérgezést is okozhatnak.

Mérgezők, mégis imádják őket: a világ 3 legveszélyesebb étele

Van olyan étel, amit imádnak az emberek, pedig ha a szakács ügyetlen, akár egy csoportot is halálosan megmérgezhet.

Elolvasom

Forrás: egeszsegvonal.gov.hu

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük