Innen is jöhet a betegség: egy komoly fertőzésforrás, amiről sokan nem is tudnak
Az európaiak többsége tisztában van a megelőzés fontosságával, sok gazdi mégsem tájékozódik megfelelően a kisállatokkal töltött, közös utazás előtt.
Egy friss nemzetközi felmérés szerint az európaiak többsége ugyan tisztában van a megelőzés fontosságával, sok gazdi mégsem tájékozódik megfelelően a kisállatokkal töltött közös nyaralás előtt. Az állattartók 13%-a sosem alkalmaz parazitaellenes kezelést, negyedüknek pedig hiányosak az ismeretei az állatok által közvetített betegségekről.
A YouGov kutatóintézet 2018 augusztusában vizsgálta az európai kisállattartók megelőzéssel kapcsolatos szokásait, különös tekintettel az egészségmegőrzésre. A felmérésben részt vevők 39%-a cicatulajdonos, 40%-a kutyatulajdonos, 21%-uk pedig mindkét házi kedvencből tart legalább egyet otthon.
Vajon védettek-e kedvenceink az utazás során?
A tulajdonosok 61%-a jellemzően négylábú társa nélkül indul útnak, és csak a családok egyharmada viszi magával kedvencét. A válaszadók 46%-a gondoskodik állata oltásairól az utazás előtt, 7%-uk pedig más módszerekkel védekezik. A megkérdezettek 32%-a a megelőzés helyett inkább magával viszi a gyógyszereket arra az esetre, ha kedvence megbetegedne. A válaszadók egyharmada teljesen felkészületlenül indul útnak, és, ha baj van, akkor általában helyben próbál megoldást találni.
Utazás előtt a legtöbben az állatorvost keresik fel, a második legnépszerűbb forrás pedig az internet. A válaszadók 56%-a általában az orvostól értesül azokról a betegségekről, melyeket a nyaralás helyszínén kaphatnak el a házi kedvencek. 34% inkább internetről vagy más hírforrásokból szerzi be az információkat. A gazdik 22%-a más gazdák tapasztalataira alapoz. A kisállat-tulajdonosok 21%-a viszont semmilyen információt nem keres arról, hogy az utazási célország milyen állat-egészségügyi kockázatokat rejt.
- A kisállattal való utazás előtt mindig keressük fel az állatorvost, aki segít gondoskodni kedvencünk védelméről. Ez nemcsak akkor alapszabály, ha a tengerentúlra utazunk, hanem akkor is, ha egzotikus helyekre megyünk, vagy Európán belül maradunk a kutyával, macskával - figyelmeztet a Kisállatorvos szakértője, Michał Ceregrzyn.
A többség előre és hosszabb hatóidőben gondolkodik
A különböző élősködők ellen megelőzési céllal az állattartók 77%-a védi a négylábút, 23% viszont a válaszreakció híve, vagyis csak akkor lép, ha fertőződést tapasztal. Akik előre gondolkodnak, azok döntő többsége - 88% - az állatorvos által felírt készítményeket - csepp, rágótabletta - alkalmazza. A gazdik kisebb része, 19%-a a rövid hatóidejű megoldásokat választja, a többség, 81% azonban a legalább négyhetes védelmet nyújtó készítményeket részesíti előnyben.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A válaszadók 12%-a az alternatív gyógyászati módszerek rajongója: ők kókuszolajjal, borostyánnal és más, nem állatorvos által javasolt készítményekkel kezelik a kisállatokat. A felmérésből az is kiderül, hogy a gazdik csaknem fele nem a független szakértők ajánlásainak megfelelően féregteleníti házi kedvencét: 34% évente egyszer féregtelenít, 32% félévente, 17% negyedévente, 4% pedig havonta nyúl a féreghajtó szerekhez. A gazdák 13%-a egyáltalán nem használ parazita elleni szert.
A gazdik negyede nem számol az állatok okozta fertőzésekkel
A kutatásból kiderül: a gazdik negyedének vagy fogalma sincs róla, hogy a kisállatok akár fertőzések forrásai is lehetnek, vagy nagyon hiányosak az ismereteik. A Kisállatorvos szakértője szerint a paraziták sok esetben nem okoznak ugyan kibírhatatlan kellemetlenségeket a kutyák és macskák számára, viszont komoly veszélyt jelenthetnek a gazdákra nézve.
- Minél közelebb vagyunk egy állathoz, annál nagyobb a kitettség, ezért mind a kisállatok, mind pedig önmagunk megfelelő védelméről érdemes kikérni az állatorvos véleményét - mondja Michał Ceregrzyn.
Ilyen, ha egy profi fotósnak macskája van: zseniális képeket készít róla
Nézegess képeket!
Elolvasom- háziállat
- egészség
- állatorvos
- veszélyes
- felmérés
- megelőzés
- betegség
- kutya
- macska
- felelős állattartás
- Terasz
OLVASD EL EZT IS!
- magyarország
- kutya