Gyengül a Föld mágneses mezeje: katasztrófa lehet a vége

A kutatók nem idegeskednek, amit azzal indokolnak, hogy egyszer már túléltük a bajt.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár számos kutatás mutatja, hogy gyors ütemben gyengül a Föld mágneses mezeje, ami egy pólusváltás előzménye lehet, a Tel Aviv Egyetem tudósai nemrégiben arra jöttek rá, hogy ez a jelenség már a történelem korábbi szakaszaiban sem volt teljesen ismeretlen az emberiség számára.

A tudomány eddigi állása szerint a Föld magnetoszférája védi a bolygót a kozmikus sugárzástól, és eltéríti a napszéllel érkező elektromos töltésű részecskéket, nélküle az élőlények gyakorlatilag védtelenek lennének a világűrből érkező viszontagságoktól. A mágneses teret a Föld alsó, vasötvözetet tartalmazó rétegeinek mozgása hozza létre, és megközelítőleg 65 ezer kilométer szélességben védi a bolygót.

A mérések szerint ez a mágneses mező az elmúlt 200 év során 15%-kal gyengült, ami egy pólusváltást jelezhet előre. Ebben az esetben a napszelekkel érkező részecskék roncsolhatják az ózonréteget, hatással lehet a klímára, a káros sugárzás pedig rákos megbetegedések számát is megnövelheti.

Az izraeli egyetem kutatói egy időszámításunk előtt nyolcadik és második évszázad közé datált, vaskori levantei agyagcserépdarabra bukkantak. A darabot közelebbről megvizsgálva pedig arra az eredményre jutottak, hogy a mágneses mező gyengülése és erősödése már a vaskorban is változásokhoz vezetett, tömeges fajpusztulás mégsem érintett egyetlen ismert élőlényt sem. 

A pólusváltás tehát feltételezhetően sokkal gyakrabban végbemegy az eddigi elgondolásoknál, sőt, akár a természetes körforgás részeként is felfogható. A kutatók leszögezték, hogy eredményük nem vonja kétségbe a Föld mágneses mezejének befolyását, ám a kétezer évvel ezelőtti emberiség rendelkezésére álló védekezésre alkalmas technológia a maival össze sem hasonlítható.

Ezt is szeretjük